< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1356 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1356. година пред новата ера, 356. од вториот милениум п.н.е., 56. од 14 век п.н.е. и седма од 1350-тите п.н.е.

1357 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1357 п.н.е.
MCCCLVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 193
Асирски календар3394
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1949
Берберски календар−406
Будистички календар−812
Бурмански календар−1994
Византиски календар4152–4153
Кинески календар癸未(вод. коза)
1340 или 1280
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1341 или 1281
Коптски календар−1640 – −1639
Етиопски календар−1364 – −1363
Еврејски календар2404–2405
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1300 – −1299
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1744–1745
Холоценски календар8644
Ирански календар1978 п.п. – 1977 п.п.
Исламски календар2039 п.х. – 2038 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар977
Мингуо-календар3268 пред Р. Кина
民前3268年
Нанакшахи−2824
Тајландски сончев календар−814 – −813
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−1230 или −1611 или −2383
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1229 или −1610 или −2382

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4152 и 4153 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3394 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2404 и 2405 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 603 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1356 година се протега во 1280 и 1281, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1340 и 1341 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 813 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2038 и 2037 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...