< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1386 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1386. година пред новата ера, 386. од вториот милениум п.н.е., 86. од 14 век п.н.е. и седма од 1380-тите п.н.е.

1387 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1387 п.н.е.
MCCCLXXXVI BC
Староегипетска ераXVIII династија, 163
Асирски календар3364
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1979
Берберски календар−436
Будистички календар−842
Бурмански календар−2024
Византиски календар4122–4123
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1310 или 1250
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1311 или 1251
Коптски календар−1670 – −1669
Етиопски календар−1394 – −1393
Еврејски календар2374–2375
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1330 – −1329
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1714–1715
Холоценски календар8614
Ирански календар2008 п.п. – 2007 п.п.
Исламски календар2070 п.х. – 2069 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар947
Мингуо-календар3298 пред Р. Кина
民前3298年
Нанакшахи−2854
Тајландски сончев календар−844 – −843
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−1260 или −1641 или −2413
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1259 или −1640 или −2412

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4122 и 4123 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3364 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2374 и 2375 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 633 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1386 година се протега во 1250 и 1251, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1310 и 1311 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 843 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2069 и 2068 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...