< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

1384 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1384. година пред новата ера, 384. од вториот милениум п.н.е., 84. од 14 век п.н.е. и петта од 1380-тите п.н.е.

1385 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1385 п.н.е.
MCCCLXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 165
Асирски календар3366
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1977
Берберски календар−434
Будистички календар−840
Бурмански календар−2022
Византиски календар4124–4125
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1312 или 1252
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1313 или 1253
Коптски календар−1668 – −1667
Етиопски календар−1392 – −1391
Еврејски календар2376–2377
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1328 – −1327
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1716–1717
Холоценски календар8616
Ирански календар2006 п.п. – 2005 п.п.
Исламски календар2068 п.х. – 2067 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар949
Мингуо-календар3296 пред Р. Кина
民前3296年
Нанакшахи−2852
Тајландски сончев календар−842 – −841
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1258 или −1639 или −2411
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1257 или −1638 или −2410

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4124 и 4125 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3366 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2376 и 2377 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 631 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1384 година се протега во 1252 и 1253, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1312 и 1313 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 841 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2067 и 2066 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...