Фабио Дуарте

колумбиски велосипедист

Фабио Андрес Дуарте Аревало (шпански: Fabio Andrés Duarte Arevalo; р. 11 јуни 1986) — колумбиски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Тим Манзана Постобон.[1]

Фабио Дуарте
Дуарте на Бриселскиот велосипедски класик 2014
Лични податоци
Цело имеФабио Андрес Дуарте Аревало
Роден11 јуни 1986(1986-06-11)(37 г.)
Факататива,  Колумбија
Висина1,66 м
Маса55 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Манзана Постобон
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2003–2006
2006
Колумбиска репрезентација
Орбител-ЕПМ
Професионални клубови
2007
2008–2010

2011
2012–2015
2016-2017
2018-
Диквиџовани-Селе Италија
Колумбија ес Пасион–Колдепортес
Геокс-ТМЦ
Колумбија-Колдепортес
ЕПМ-УНЕ–Ареа Метрополитана
Тим Манзана Постобон
Значајни победи
Светски друмски првенства под 23 години 2008
Последна промена
3 септември 2018

Најпознат е по победата на Светското друмско првенство под 23 години. Исто така, одлични резултати имал на Џиро д’Италија 2013, кога завршил втор зад Винченцо Нибали на етапата 20 и на Џиро д’Италија 2014, кога завршил втор зад сонародникот Хулијан Аредондо на етапата 18.

Тој е помлад брат на Алваро Дуарте, кој е исто така професионален велосипедист.

Достигнувања уреди

2003
1.   Колумбија Национално јуниорско велодромско првенство - Поединечна потера
2.   Колумбија Национално јуниорско велодромско првенство - Медисон
2005
1. Вуелта а ла Сабана
1. Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Пролог
1. Етапа 3
1. Етапа 4
2006
1. Краен пласман Класика Насионал Сиудад де Анапоима
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1.   Колумбија Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Краен пласман Класика Интернасионал де Тулкан
1. Пролог
1. Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Пролог Класика Насионал Марко Фидел Суарез
1. Етапа 10 (ТТТ) Вуелта а Колумбија
2007
1. Етапа 12 Вуелта а Колумбија
2008
1. Етапа 2 Сиркуито де Комбита
1. Етапа 2 Класика Насионал Сиудад де Анапоима
1. Пролог Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Светско друмско првенство под 23 години
2009
1. Краен пласман Класика Интернасионал де Тулкан
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 3 Вуелта а Колумбија
1. Краен пласман Тур де Пиринеи
1. Етапа 2
2010
1. Етапа 2 Класика Насионал Сиудад де Анапоима
1. Етапа 4 Вуелта Сиклиста Астурија
1. Краен пласман Сиркуито Монтањес
1. Етапа 4
Вуелта а Колумбија
1. Етапа 5
1. Етапа 12
2011
1. Етапа 3 Џиро дел Трентино
2012
1. Копа Сабатини
1. Пролог Вуелта а Колумбија
5. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2014
4. Краен пласман Џиро дел Трентино
1. Етапа 3
10. Краен пласман Критериум Интернационал
2015
1.   Планински пласман Трка околу Луксембург
1.   Планински пласман Вуелта а Бургос
2016
4. Краен пласман Вуелта а Колумбија
2018
2. Краен пласман Вуелта Сиклиста Комунидад де Мадрид

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015
  Џиро СО 28 28
  Тур
  Вуелта 39 67

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „Manzana Postobon confirms 2018 squad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 29 ноември 2017. Посетено на 29 јануари 2018.

Надворешни врски уреди