Серија А 2014-2015

Серија А 2014-2015. била 113-тата сезона на првата фудбалска лига на Италија, односоно 83 сезона на Серија А. Сезоната започнала на 30 август 2014, а завршила на 31 мај 2015 година.

Серија А
Сезона2014–2015
ПрвациЈувентус Јувентус
(31-ва титула)
ИспаднатиКаљари Каљари
Чезена Чезена
Парма Парма
Лига на шампиониЈувентус Јувентус
Рома Рома
Лацио Лацио
Лига ЕвропаФјорентина Фјорентина
Наполи Наполи
Сампдорија Сампдорија
Одиграни натпрвари380
Најдобар стелецЛука Тони
Мауро Икарди (по 22 гола)
Најголема победа на домашн теренИнтер 7–0 Сасуоло
(14 септември 2014)
Јувентус 7–0 Парма
(9 ноември 2014)
Најголема победа на гостински теренПалермо 0–4 Лацио
(29 септември 2014)
Емполи 0–4 Калјари
(25 октомври 2014)
Калјари 0–4 Фјорентина
(30 ноември 2014)
Натпревар со најмногу головиПарма 4–5 Милан
(14 септември 2014)
Најголема серија на победи8 натпревари[1]
Лацио Лацио
Најголема серија без пораз20 натпревари[1]
Јувентус Јувентус
Најголема серија без победа18 натпревари[1]
Чезена Чезена
Најголема серија на порази6 натпревари[1]
Парма Парма
Најголема посетеност79,173[1]
Милан 1–1 Интер
(23 ноември 2014)
Најмала посетеност5,000[1]
Кјево 2–1 Чезена
(9 ноември 2014)
Просечна посетеност22,019[1]

Екипата на Јувентус влегла како бранител на титулата од сезоната 2013-2014. Екипите на Палермо, Емполи и Чезена биле новите три членови откако избориле промоција во Серија Б претходната сезона.

На 2 мај 2015, Јувентус ја одбранил титулата на четири кола пред крајот со победата на гостувањето во Џенова против Сампдорија од 1-0. Рома како второпласирана екипа изборила право да игра во Лигата на шампионите 2015/16, додека третопласираниот Лацио се изборил за место во баражот за Лигата на шампионите 2015/16.

Четвртоплаисраната Фјорентина и петопласираниот Наполи избориле место во Лигата на Европа 2015/16 додека Сампдорија како седмопласирана екипа во првенството осигурала учество во третиот круг квалификации за Лигата на Европа 2015/16. Екипата на Џенова која била шеста на крајот на сезооната заради недобивање на лиценца од УЕФА нема да може да настапува во Лигата на Европа, па нејзиното место ќе го заземе градскиот ривал екипата на Сампдорија.

Трите клуба кој испаднале од лигата во сезоната биле Калјари, Чезена и Парма.

Најдобри стрелци за сезоната биле Лука Тони (Верона) и Мауро Икарди (Интер) со по 22 постигнати гола.

ЕкипиУреди

Вкупно 20 екипи учествувале во лигата, вклучувајќи ги и 17-те од претходната сезона 2013-2014 и трите промовирани екипи од претходната сезона во Серија Б 2013-2014.

Катанија, Болоња и Ливорно биле екипите кој испаднале од Серија А претходната сезона : Катанија испаднала после седум сезони по ред во Серија А, Болоња се вратила во втората лига после пет сезони поминати во Серија А, додека екипата на Ливорно испаднала само што се вратила, па по една помината сезона во Серија А како последна екипа на табелата се вратиле назад во Серија Б.

Палермо како првопласирана и Емполи како второпласирана екипа во Серија Б 2013-2014 се пласирале директоно во Серија А. Чезена која била четвртопласирана после регуларниот дел од сезоната им се приклучила на дваете горе споменати екипи во Серија А како победник на плејофот во Серија Б.

Екипи по региониУреди

Број на екипи Регион Екипи
3   Емилија-Ромања Чезена, Парма и Сасуоло
  Ломбардија Аталанта, Интер и Милан
2   Лацио Лацио и Рома
  Лигурија Џенова и Сампдорија
  Пиемонт Јувентус и Торино
  Тоскана Емполи и Фјорентина
  Венето Кјево и Верона
1   Кампанија Наполи
  Фурланија-Јулиска Краина Удинезе
  Сардинија Калјари
  Сицилија Палермо

Стадионите на екипите и нивните локацииУреди

Екипа Град Стадион Капацитет сезона 2013–14
  Аталанта Бергамо Атлети Аѕури д'Италија &1000000000000002654200026.542 11-ти во Серија А
  Каљари Калјари Сант'Елија &1000000000000001600000016.000 15-ти во Серија А
  Чезена Чезена Стадион Дино Мануци &1000000000000002389999923.900 Серија Б плејоф победник
  Кјево Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038.402 16-ти во Серија А
  Емполи Емполи Стадион Карло Кастелани &1000000000000001680000016.800 2-ри во Серија Б
  Фјорентина Фиренца Стадион Артемио Франки &1000000000000004728199947.282 4-ти во Серија А
  Џенова Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 13-ти во Серија А
  Интер Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080.018 5-ти во Серија А
  Јувентус Торино Стадион Јувентус &1000000000000004125399941.254 Серија А шампион
  Лацио Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 9-ти во Серија А
  Милан Милано Сан Сиро &1000000000000008001800080.018 8-ми во Серија А
  Наполи Неапол Стадион Сан Паоло &1000000000000006024000060.240 3-ти во Серија А
  Палермо Палермо Стадион Ренцо Барбера &1000000000000003634899936.349 Серија Б шампион
  Парма Парма Стадион Енио Тардини &1000000000000002790599927.906 6-ти во Серија А
  Рома Рим Олимпико &1000000000000007269799972.698 2-ри во Серија А
  Сампдорија Џенова Стадион Лујџи Ферарис &1000000000000003668500036.685 12-ти во Серија А
  Сасуоло Сасуоло1 Стадион Мапеи[2] &1000000000000002371699923.717 17-ти во Серија А
  Торино Торино Олимпико ди Торино &1000000000000002799399927.994 7-ми во Серија А
  Удинезе Удине Стадион Фриули &1000000000000003064199930.642 14-ти во Серија А
  Верона Верона Марк'Антонио Бентегоди &1000000000000003840200038.402 10-ти во Серија А
 1. Сасуоло игра во Реџо Емилија.

Личности и спонзориУреди

Екипа Претседател Тренер Капитен Опрема Спонзор на дресот
  Аталанта   Антонио Перкаси   Едоардо Реја   Џанпаоло Белини Најк Suisse Gas, Konica Minolta
  Каљари   Томазо Џулини   Џанлука Феста   Даниеле Конти Капа Sardegna, Tiscali
  Чезена   Џорџо Лугареси   Доменико Ди Карло   Давиде Сучи Лото Aldini
  Кјево   Лука Кампадели   Роландо Маран   Серхио Пелисиер Givova Jetcoin,[3] Paluani, Banca Popolare di Verona
  Емполи   Фабрицио Корси   Маурицио Сари   Давиде Моро Royal NGM Mobile, Computer Gross
  Фјорентина   Марио Коњини   Винченцо Монтела   Мануел Пасквал Хома Фолксваген
  Џенова   Енрико Прециози   Џан Пјеро Гасперини   Николас Бурдисо Лото McVitie's
  Интер   Ерик Тохир   Роберто Манчини   Андреа Ранокија Најк Пирели
  Јувентус   Андреа Ањели   Масимилијано Алегри   Џанлујџи Буфон Најк Jeep, Expo 2015 (еден дел од сезоната)
  Лацио   Клаудио Лотито   Стефано Пиоли   Стефано Маури Macron
  Милан   Силвио Берлускони   Филипо Инзаги   Рикардо Монтоливо Адидас Emirates Airlines
  Наполи   Аурелио Де Лаурентис   Рафаел Бенитез   Марек Хамшик Macron Lete, Pasta Garofalo
  Палермо   Маурицио Ѕампарини   Џузепе Јакини   Стефано Сорентино Хома Palermocalcio.it, CBM Sport
  Парма   слободно   Роберто Донадони   Алесандро Лукарели Ереа Folletto, Navigare
  Рома   Џејмс Палота   Руди Гарсија   Франческо Тоти Најк без спонзор
  Сампдорија   Масимо Фереро   Синиша Михајловиќ   Анџело Паломбо Капа Various*
  Сасуоло   Карло Роси   Еузебио Ди Франческо   Франческо Мањанели Спортика Мапеи
  Торино   Урбано Каиро   Џампјеро Вентура   Камил Глик Капа Сузуки, Салами Берета
  Удинезе   Франко Солдати   Андреа Страмачиони   Антонио Ди Натале HS Football Дачија, Alcott
  Верона   Маурицио Сети   Андреа Мандорлини   Лука Тони Најк Leaderform, agsm, Franklin & Marshall

Тренерски промениУреди

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Позиција Тренер кој го заменил Дата на назначување
Удинезе   Франческо Гвидолин тех. супервизор 20 мај 2014[4] Пред-сезона   Андреа Страмачони 4 јуни 2014[5]
Милан   Кларенс Сидорф отпуштен 9 јуни 2014[6]   Филипо Инзаги 9 јуни 2014[6]
Лацио   Едоардо Реја оставка 12 јуни 2014[7]   Стефано Пиоли 12 јуни 2014[8]
Калјари   Иво Пулга отпуштен 20 јуни 2014   Зденек Земан 20 јуни 2014[9]
Јувентус   Антонио Конте оставка 15 јули 2014   Масимилијано Алегри 16 јули 2014
Кјево   Еугенио Корини отпуштен 19 октомври 2014[10] 17-то   Роландо Маран 19 октомври 2014[11]
Интер   Валтер Маѕари отпуштен 14 ноември 2014[12] 9-то   Роберто Манчини 14 ноември 2014[13]
Чезена   Пјерпаоло Бисоли отпуштен 8 декември 2014[14] 19-то   Доменико Ди Карло 8 декември 2014[15]
Калјари   Зденек Земан отпуштен 23 декември 2014[16] 18-то   Џанфранко Ѕола 24 декември 2014[17]
Аталанта   Стефано Колантуоно отпуштен 4 март 2015[18] 17-то   Едоардо Реја 4 март 2015[18]
Калјари   Џанфранко Ѕола отпуштен 9 март 2015[19] 18-то   Зденек Земан 9 март 2015[19]
Калјари   Зденек Земан оставка 21 април 2015 19-то   Џанлука Феста 22 април 2015

Завршна табелаУреди

[20]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
      1.   Јувентус 87 38 26 9 3 72 24 +48
  2.   Рома 70 38 19 13 6 54 31 +23
  3.   Лацио 69 38 21 6 11 71 38 +33
  4.   Фјорентина 64 38 18 10 10 61 46 +15
  5.   Наполи 63 38 18 9 11 70 54 +16
6.   Џенова 59 38 16 11 11 62 47 +15
  7.   Сампдорија 56 38 13 17 8 48 42 +6
8.   Интер 55 38 14 13 11 59 48 +11
9.   Торино 54 38 14 12 12 48 45 +3
10.   Милан 52 38 13 13 12 56 50 +6
11.   Палермо 49 38 12 13 13 53 55 −2
12.   Сасуоло 49 38 12 13 13 49 57 −8
13.   Верона 46 38 11 13 14 49 65 −16
14.   Кјево 43 38 10 13 15 28 41 −13
15.   Емполи 42 38 8 18 12 46 52 −6
16.   Удинезе 41 38 10 11 17 43 56 −13
17.   Аталанта 37 38 7 16 15 38 57 −19
  18.   Каљари 34 38 8 10 20 48 68 −20
  19.   Чезена 24 38 4 12 22 36 73 −37
  20.   Парма 19 38 6 8 24 33 75 −42
1 Парма била казнета со одземање на 7 бодови.
2 Џенова не добила лиценца од УЕФА за настап во европските натпреварувања па нејзиното место го зазела Сампдорија.

Легенда:

      Шампион на Италија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2015-2016
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2015-2016
      Се квалификува за плејоф рундата (од квалификациите) за УЕФА Лигата на шампионите 2015-2016
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2015-2016
      Се квалификува за третото коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2015-2016
      Испаѓа во Серија Б 2015-2016

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
 • Освоени бодови во меѓусебните дуели
 • Гол-разлика во меѓусебните дуели
 • Вкупна гол-разлика
 • Вкупен број на постигнати голови
 • Ждрепка

ПласманУреди

Шампионскиот тимУреди

  Главна статија: „ФК Јувентус сезона 2014-15.
Први 11
1   Џанлујџи Буфон (33 настапи)
26   Стефан Лихтштајнер (32)
19   Леонардо Бонучи (34)
3   Џорџо Кјелини (28)
33   Патрис Евра (21)
8   Клаудио Маркизио (35)
21   Андреа Пирло (20)
6   Пол Погба (26)
23   Артуро Видал (28)
10   Карлос Тевез (32)
9   Алваро Мората (29)

Резерви: Роберто Переира (35), Фернандо Љоренте (31), Симоне Падоин (25), Анџело Огбона (25), Кингсли Коман (14), Стефано Стураро (12), Симоне Пепе (12), Мартин Касерес (10), Андреа Барцалји (10), Квадво Асамоа (7), Алесандро Матри (5), Марко Сторари (5), Ромуло (4), Паоло де Челје (2), Рубињо (0), Лука Мароне (0).

РезултатиУреди

Табеларен приказУреди

Читањето хоризонтално ни ги покажува резултати на домашен терен на наведената екипа од првата колона, а читањето вертикално ни ги покажува резултатите во гости на наведената екипата од првиот ред.

АТА КАЛ ЧЕЗ КЈЕ ЕМП ФЈО ЏЕН ИНТ ЈУВ ЛАЦ МИЛ НАП ПАЛ ПАР РОМ САМ САС ТОР УДИ ВЕР
Аталанта 2-1 3-2 1-1 2-2 0-1 1-4 1-4 0-3 1-1 1-3 1-1 3-3 1-0 1-2 1-2 2-1 1-2 0-0 0-0
Калјари 1-2 2-1 0-2 1-1 0-4 1-1 1-2 1-3 1-3 1-1 0-3 0-1 4-0 1-2 2-2 2-1 1-2 4-3 1-2
Чезена 2-2 0-1 0-1 2-2 1-4 0-3 0-1 2-2 2-1 1-1 1-4 0-0 1-0 0-1 1-1 2-3 2-3 1-0 1-1
Кјево 1-1 1-0 2-1 1-1 1-2 1-2 0-2 0-1 0-0 0-0 1-2 1-0 2-3 0-0 2-1 0-0 0-0 1-1 2-2
Емполи 0-0 0-4 2-0 3-0 2-3 1-1 0-0 0-2 2-1 2-2 4-2 3-0 2-2 0-1 1-1 3-1 0-0 1-2 0-0
Фјорентина 3-2 1-3 3-1 3-0 1-1 0-0 3-0 0-0 0-2 2-1 0-1 4-3 3-0 1-1 2-0 0-0 1-1 3-0 0-1
Џенова 2-2 2-0 3-1 0-2 1-1 1-1 3-2 1-0 1-0 1-0 1-2 1-1 2-0 0-1 0-1 3-3 5-1 1-1 5-2
Интер 2-0 1-4 1-1 0-0 4-3 0-1 3-1 1-2 2-2 0-0 2-2 3-0 1-1 2-1 1-0 7-0 0-1 1-2 2-2
Јувентус 2-1 1-1 3-0 2-0 2-0 3-2 1-0 1-1 2-0 3-1 3-1 2-0 7-0 3-2 1-1 1-0 2-1 2-0 4-0
Лацио 3-0 4-2 3-0 1-1 4-0 4-0 0-1 1-2 0-3 3-1 0-1 2-1 4-0 1-2 3-0 3-2 2-1 0-1 2-0
Милан 0-1 3-1 2-0 2-0 1-1 1-1 1-3 1-1 0-1 3-1 2-0 0-2 3-1 2-1 1-1 1-2 3-0 2-0 2-2
Наполи 1-1 3-3 3-2 0-1 2-2 3-0 2-1 2-2 1-3 2-4 3-0 3-3 2-0 2-0 4-2 2-0 2-1 3-1 6-2
Палермо 2-3 5-0 2-1 1-0 0-0 2-3 2-1 1-1 0-1 0-4 1-2 3-1 2-1 1-1 1-1 2-1 2-2 1-1 2-1
Парма 0-0 0-0 1-2 0-1 0-2 1-0 1-2 2-0 1-0 1-2 4-5 2-2 1-0 1-2 0-2 1-3 0-2 1-0 2-2
Рома 1-1 2-0 2-0 3-0 1-1 2-0 2-0 4-2 1-1 2-2 0-0 1-0 1-2 0-0 0-2 2-2 3-0 2-1 2-0
Сампдорија 1-0 2-0 0-0 2-1 1-0 3-1 1-1 1-0 0-1 0-1 2-2 1-1 1-1 2-2 0-0 1-1 2-0 2-2 1-1
Сасуоло 0-0 1-1 1-1 1-0 3-1 1-3 3-1 3-1 1-1 0-3 3-2 0-1 0-0 4-1 0-3 0-0 1-1 1-1 2-1
Торино 0-0 1-1 5-0 2-0 0-1 1-1 2-1 0-0 2-1 0-2 1-1 1-0 2-2 1-0 1-1 5-1 0-1 1-0 0-1
Удинезе 2-0 2-2 1-1 1-1 2-0 2-2 2-4 1-2 0-0 0-1 2-1 1-0 1-3 4-2 0-1 1-4 0-1 3-2 1-2
Верона 1-0 1-0 3-3 0-1 2-1 1-2 2-2 0-3 2-2 1-1 1-3 2-0 2-1 3-1 1-1 1-3 3-2 1-3 0-1

КалендарУреди

1-во коло 20-то коло
31 авг. 0-0 Аталанта-Верона 0-1 25 јан.
1-0 Чезена-Парма 2-1
30 авг. 0-1 Кјево-Јувентус 0-2
31 авг. 1-2 Џенова-Наполи 1-2 26 јан.
3-1 Милан-Лацио 1-3 24 јан.
1-1 Палермо-Сампдорија 1-1 25 јан.
30 авг. 2-0 Рома-Фјорентина 1-1
31 авг. 1-1 Сасуоло-Калјари 1-2 24 јан.
0-0 Торино-Интер 1-0 25 јан.
2-0 Удинезе-Емполи 2-1 26 јан.
2-ро коло 21-во коло
14 сеп. 1-2 Калјари-Аталанта 1-2 1 фев.
13 сеп. 0-1 Емполи-Рома 1-1 31 јан.
14 сеп. 0-0 Фјорентина-Џенова 1-1
7-0 Интер-Сасуоло 1-3 1 фев.
13 сеп. 2-0 Јувентус-Удинезе 0-0
14 сеп. 3-0 Лацио-Чезена 1-2
0-1 Наполи-Кјево 2-1
4-5 Парма-Милан 1-3
2-0 Сампдроија-Торино 1-5
15 сеп. 2-1 Верона-Палермо 1-2


3-то коло 22-ро коло
21 сеп. 0-1 Аталанта-Фјорентина 2-3 8 фев.
20 сеп. 2-2 Чезена-емполи 0-2
21 сеп. 2-3 Кјево-Парма 1-0 11 фев.
1-0 Џенова-Лацио 1-0 9 фев.
20 сеп. 0-1 Милан-Јувентус 1-3 7 фев.
21 сеп. 1-1 Палермо-Интер 0-3 8 фев.
2-0 Рома-Калјари 2-1
0-0 Сасуоло-Сампдорија 1-1
0-1 Торино-Верона 3-1 7 фев.
1-0 Удинезе-Наполи 1-3 8 фев.
4-то коло 23-то коло
24 сеп. 1-2 Калјари-Торино 1-1 15 фев.
23 сеп. 2-2 Емполи-Милан 1-1
24 сеп. 0-0 Фјорентина-Сасуоло 3-1 14 фев.
2-0 Интер-Аталанта 4-1 15 фев.
3-0 Јувентус-Чезена 2-2
25 сеп. 0-1 Лацио-Удинезе 1-0
24 сеп. 3-3 Наполи-Палермо 1-3 14 фев.
1-2 Парма-Рома 0-0 15 feb.
2-1 Сампдорија-Кјево 1-2
2-2 Верона-Џенова 2-5


5-то коло 24-то коло
27 сеп. 0-3 Аталанта-Јувентус 1-2 20 фев.
28 сеп. 1-1 Чезена-Милан 0-2 22 фев.
1-1 Кјево-Емполи 0-3
0-1 Џенова-Сампдорија 1-1 24 фев.
1-4 Интер-Калјари 2-1 23 фев.
29 сеп. 0-4 Палермо-Лацио 1-2 22 фев.
27 сеп. 2-0 Рома-Верона 1-1
28 сеп. 0-1 Сасуоло-Наполи 0-2 23 фев.
1-1 Торино-Фјорентина 1-1 22 фев.
29 сеп. 4-2 Удинезе-Парма 0-1 8 апр.
6-то коло 25-то коло
5 окт. 3-0 Емполи-Палермо 0-0 1 март
3-0 Фјорентина-Интер 1-0
3-2 Јувентус-Рома 1-1 2 март
3-2 Лацио-Сасуоло 3-0 1 март
4 окт. 2-0 Милан-Кјево 0-0 28 фев.
5 окт. 2-1 Наполи-Торино 0-1 1 март
1-2 Парма-Џенова 0-2 15 апр.
1-0 Сампдорија-Аталанта 2-1 1 март
1-1 Удинезе-Чезена 0-1
4 окт. 1-0 Верона-Калјари 2-1


7-мо коло 26-то коло
19 окт. 1-0 Аталанта-Парма 0-0 8 март
2-2 Калјари-Сампдорија 0-2 7 март
0-2 Фјорентина-Лацио 0-4 9 март.
20 ott. 1-1 Џенова-Емполи 1-1 8 март
19 окт. 2-2 Интер-Наполи 2-2
2-1 Палермо-Чезена 0-0
18 окт. 3-0 Рома-Кјево 0-0
1-1 Сасуоло-Јувентус 0-1 9 март.
19 окт. 1-0 Торино-Удинезе 2-3 8 март
1-3 Верона-Милан 2-2 7 март.
8-мо коло 27-мо коло
26 окт. 0-1 Чезена-Интер 1-1 15 март
1-2 Кјево-Џенова 2-0
25 окт. 0-4 Емполи-Калјари 1-1 14 март
26 окт. 2-0 Јувентус-Палермо 1-0
2-1 Лацио-Торино 2-0 16 март
1-1 Милан-Фјорентина 1-2
6-2 Наполи-Верона 0-2 15 март
25 окт. 1-3 Парма-Сасуоло 1-4
0-0 Сампдорија-Рома 2-0 16 март
26 ott. 2-0 Удинезе-Аталанта 0-0 15 март


9-то коло 28-мо коло
29 окт. 1-1 Аталанта-Наполи 1-1 22 март
1-1 Калјари-Милан 1-3 21 март
3-0 Фјорентина-Удинезе 2-2 22 март
1-0 Џенова-Јувентус 0-1
1-0 Интер-Сампдорија 0-1
1-0 Палермо-Кјево 0-1 21 март
2-0 Рома-Чезена 1-0 22 март
28 окт. 3-1 Сасуоло-Емполи 1-3
29 окт. 1-0 Торино-Парма 2-0
30 окт. 1-1 Верона-Лацио 0-2
10-то коло 29-то коло
3 ное. 1-1 Чезена-Верона 3-3 4 апр.
2 ное. 0-0 Кјево-Сасуоло 0-1
1 ное. 0-2 Емполи-Јувентус 0-2
3 ное. 4-2 Лацио-Калјари 3-1
2 ное. 0-2 Милан-Палермо 2-1
1 ное. 2-0 Наполи-Рома 0-1
2-0 Парма-Интер 1-1
2 ное. 3-1 Сампдорија-Фјорентина 0-2
0-0 Торино-Аталанта 2-1
2-4 Удинезе-Џенова 1-1


11-то коло 30-то коло
9 ное. 1-1 Калјари-Џенова 0-2 11 апр.
2-1 Кјево-Чезена 1-0 12 апр.
2-1 Емполи-Лацио 0-4
0-1 Фјорентина-Наполи 0-3
2-2 Интер-Верона 3-0 11 апр.
7-0 Јувентус-Парма 0-1
1-1 Палермо-Удинезе 3-1 12 апр.
3-0 Рома-Торино 1-1
8 ное. 2-2 Сампдорија-Милан 1-1
0-0 Сасуоло-Аталанта 1-2
12-то коло 31-во коло
22 ное. 1-2 Аталанта-Рома 1-1 19 апр.
23 ное. 1-1 Чезена-Сампдорија 0-0 18 апр.
24 ное. 1-1 Џенова-Палермо 1-2 19 апр.
22 ное. 0-3 Лацио-Јувентус 0-2 18 апр.
23 ное. 1-1 Милан-Интер 0-0 19 апр.
3-3 Наполи-Калјари 3-0
0-2 Парма-Емполи 2-2
0-1 Торино-Сасуоло 1-1
1-1 Удинезе-Кјево 1-1
1-2 Верона-Фјорентина 1-0 20 апр.


13-то коло 32-ро коло
30 ное. 0-4 Калјари-Фјорентина 3-1 26 апр.
0-3 Чезена-Џенова 1-3
29 ное. 0-0 Кјево-Лацио 1-1
30 ное. 0-0 Емполи-Аталанта 2-2
2-1 Јувентус-Торино 1-2
2-0 Милан-Удинезе 1-2 25 апр.
2-1 Палермо-Парма 0-1 26 апр.
4-2 Рома-Интер 1-2 25 апр.
1 дек. 1-1 Сампдорија-Наполи 2-4 26 апр.
29 ное. 2-1 Сасуоло-Верона 2-3
14-то коло 33-то коло
7 дек. 3-2 Аталанта-Чезена 2-2 29 апр.
8 дек. 0-2 Калјари-Кјево 0-1
5 дек. 0-0 Фјорентина-Јувентус 2-3
7 дек. 1-0 Џенова-Милан 3-1
1-2 Интер-Удинезе 2-1 28 апр.
2-2 Наполи-Емполи 2-4 30 апр.
1-2 Парма-Лацио 0-4 29 апр.
6 дек. 2-2 Рома-Сасуоло 3-0
2-2 Торино-Палермо 2-2
8 дек. 1-3 Верона-Сампдорија 1-1


15-то коло 34-то коло
14 дек. 1-4 Чезена-Фјорентина 1-3 3 мај
15 дек. 0-2 Кјево-Интер 0-0
0-0 Емполи-Торино 1-0 6 мај
14 дек. 0-1 Џенова-Рома 0-2 3 мај
1-1 Јувентус-Сампдорија 1-0 2 мај
13 дек. 3-0 Лацио-Аталанта 1-1 3 мај
14 дек. 2-0 Милан-Наполи 0-3
13 дек. 2-1 Палермо-Сасуоло 0-0 2 мај
14 дек. 0-0 Парма-Калјари 0-4 4 мај
1-2 Удинезе-Верона 1-0 3 мај
16-то коло 35-то коло
21 дек. 3-3 Аталантаa-Палермо 3-2 10 мај
18 дек. 1-3 Калјари-Јувентус 1-1
21 дек. 1-1 Фјорентина-Емполи 3-2
2-2 Интер-Лацио 2-1
18 дек. 2-0 Наполи-Парма 2-2
20 дек. 0-0 Рома-Милан 1-2 9 мај
21 дек. 2-2 Сампдорија-Удинезе 4-1 10 мај
20 дек. 1-1 Сасуоло-Чезена 3-2
21 дек. 2-1 Торино-Чезена 1-5 11 мај
0-1 Верона-Кјево 2-2 10 мај


17-то коло 36-то коло
6 јан. 1-4 Чезена-Наполи 2-3 18 мај
0-0 Кјево-Торино 0-2 17 мај
0-0 Емполи-Верона 1-2
2-2 Џенова-Аталанта 4-1
1-1 Јувентус-Интер 2-1 16 мај
5 јан. 3-0 Лацио-Сампдорија 1-0
6 јан. 1-2 Милан-Сасуоло 2-3 17 мај
5-0 Палермо-Калјари 1-0
1-0 Парма-Фјорентина 0-3 18 мај
0-1 Удинезе-Рома 1-2 17 мај
18-то коло 37-мо коло
11 јан. 1-1 Аталанта-Кјево 1-1 24 мај
2-1 Калјари-Чезена 1-0
4-3 Фјорентина-Палермо 3-2
3-1 Интер-Чезена 2-3 23 мај
1-3 Наполи-Јувентус 1-3
2-2 Рома-Лацио 2-1 25 мај
1-0 Сампдорија-Емполи 1-1 24 мај
10 јан. 1-1 Сасуоло-Удинезе 1-0
1-1 Торино-Милан 0-3
11 јан. 3-1 Верона-Парма 2-2


19-то коло 38-мо коло
18 јан. 2-3 Чезена-Торино 0-5 31 мај
1-2 Кјево-Фјорентина 0-3
17 јан. 0-0 Емполи-Интер 3-4
18 јан. 3-3 Џенова-Сасуоло 1-3
4-0 Јувентус-Верона 2-2 30 мај
0-1 Лацио-Наполи 4-2 31 мај
0-1 Милан-Аталанта 3-1 30 мај
17 јан. 1-1 Палермо-Рома 2-1 31 мај
18 јан. 0-2 Парма-Сампдорија 2-2
2-2 Удинезе-Калјари 3-4

СтатистикаУреди

ЕкипнаУреди

ЛидериУреди

ФК ЈувентусФК Јувентус 

Создавање на пласманотУреди

Легенда:

Боја Означува
црвена пораз
бела нерешено
зелена победа
10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
 
Аталната 1 4 4 4 4 4 7 7 8 9 10 10 11 14 14 15 16 17 20 20 23 23 23 23 23 24 25 26 26 29 30 31 32 33 36 36 37 37
Калјари 1 1 1 1 4 4 5 8 9 9 10 11 11 11 12 12 12 15 16 19 19 19 20 20 20 20 21 21 21 21 21 24 24 27 28 28 31 34
Чезена 3 3 4 4 5 6 6 6 6 7 7 8 8 8 8 9 9 9 9 12 15 15 16 16 19 20 21 21 22 22 23 23 24 24 24 24 24 24
Кјево 0 3 3 3 4 4 4 4 4 5 8 9 10 13 13 16 17 18 18 18 18 21 24 24 25 26 29 32 32 35 36 37 40 41 42 42 43 43
Емполи 0 0 1 2 3 6 7 7 7 7 10 13 14 15 16 17 18 18 19 19 20 23 24 27 28 29 30 33 33 33 34 35 38 41 41 41 42 42
Фјорентина 0 1 4 5 6 9 9 10 13 13 13 16 19 20 23 24 24 27 30 31 32 35 38 39 42 42 45 46 49 49 49 49 49 52 55 58 61 64
Џенова 0 1 4 5 5 8 9 12 15 18 19 20 23 26 26 26 27 27 28 28 29 32 35 36 39 40 40 40 41 44 44 47 50 50 53 56 59 59
Интер 1 4 5 8 8 8 9 12 15 15 16 17 17 17 20 21 22 25 26 26 26 29 32 35 35 36 37 37 38 41 42 45 48 49 52 52 52 55
Јувентус 3 6 9 12 15 18 19 22 22 25 28 31 34 35 36 39 40 43 46 49 50 53 54 57 58 61 64 67 70 70 73 73 76 79 80 83 86 87
Лацио 0 3 3 3 6 9 12 15 16 19 19 19 20 23 26 27 30 31 31 34 34 34 37 40 43 46 49 52 55 58 58 59 62 63 63 66 66 69
Милан 3 6 6 7 8 11 14 15 16 16 17 18 21 21 24 25 25 26 26 26 29 29 30 33 34 35 35 38 41 42 43 43 43 43 46 46 49 52
Наполи 3 3 3 4 7 10 11 14 15 18 21 22 23 24 24 27 30 30 33 36 39 42 42 45 45 46 46 47 47 50 53 56 56 59 60 63 63 63
Палермо 1 1 2 3 3 3 6 6 9 12 13 14 17 18 21 22 25 25 26 27 30 30 33 33 34 35 35 35 35 38 41 41 42 43 43 46 46 49
Парма 0 0 3 3 3 3 3 3 3 6 6 6 6 5 6 6 9 9 9 9 9 9 10 13 13 11 9 9 10 13 13 16 16 16 17 17 18 19
Рома 3 6 9 12 15 15 18 19 22 22 25 28 31 32 35 36 39 40 41 42 43 46 47 48 49 50 50 53 56 57 58 58 61 64 64 67 70 70
Сампдорија 1 4 5 8 11 14 15 16 16 19 20 21 22 25 26 27 27 30 33 34 34 35 35 36 39 42 45 48 48 49 50 50 51 51 54 54 55 56
Сасуоло 1 1 2 3 3 3 4 7 10 11 12 15 18 19 19 20 23 24 25 25 28 29 29 29 29 29 32 32 35 35 36 36 36 37 40 43 46 49
Торино 1 1 1 4 5 5 8 8 11 12 12 12 12 13 14 17 18 19 22 25 28 31 32 33 36 36 36 39 42 43 44 47 48 48 48 51 51 54
Удинезе 3 3 6 9 12 13 13 16 16 16 17 18 18 21 21 22 22 23 24 27 28 28 28 28 28 31 32 33 34 34 35 38 38 41 41 41 41 41
Верона 1 4 7 8 8 11 11 11 12 13 14 14 14 14 17 17 18 21 21 24 24 24 24 25 28 29 32 32 33 33 36 39 40 40 41 44 45 46

Note:

 • Натпреварот Парма-Удинезе од 24-тото коло всушност се одиграл помеѓу 29-тото и 30-тото коло, па во табелата може да се одрази само дел од реалните перформанси на тимовите во тој временски период.
 • Натпреварот Џенова-Парма од 25-тото коло всушност се одиграл помеѓу 30-тото и 31-вото коло, па во табелата може да се одрази само дел од реалните перформанси на тимовите во тој временски период.

РекордиУреди

 • Најголем број на победи : Јувентус (26)
 • Најголем број на победи дома : Јувентус (16)
 • Најголем број на победи во гости: Јувентус (10)
 • Најмал број на победи : Чезена (4)
 • Најмал број на победи дома : Чезена (3)
 • Најмал број на победи во гости : Чезена и Парма (1)
 • Најголем број на нерешени : Емполи (18)
 • Најголем број на нерешени дома : Сампдорија (10)
 • Најголем број на нерешени во гости : Емполи (10)
 • Најмал број на нерешени : Лацио (6)
 • Најмал број на нерешени дома : Лацио (1)
 • Најмал број на нерешени во гости : Кјево, Фјорентина, Наполи и Парма (4)
 • Најголем број на порази : Парма (24)
 • Најголем број на порази дома : Калјари (11)
 • Најголем број на порази во гости : Парма (14)
 • Најмал број на порази : Јувентус (3)
 • Најмал број на порази дома : Јувентус (0)
 • Најмал број на порази во гости : Јувентус (3)
 • Најдобар напад : Јувентус (72)
 • Најлош напад : Кјево (28)
 • Најдобра одбрана : Јувентус (24)
 • Најлоша одбрана : Парма (75)
 • Најдобра гол-разлика : Јувентус (+48)
 • Најлоша гол-разлика : Парма (-42)
 • Најголем број на натпрвари без победа : Чезена (18, 2-19 коло)
 • Најголем број на натпревари без нерешено : Парма (14, 1-14 коло)
 • Најголем број на натпревари без пораз (најдобра серија) : Јувентус (20, 10-29 коло)
 • Најдобра победничка низа дома : Јувентус (19)
 • Најдобра победничка низа во гости : Рома (10)
 • Најголем број на последователни победи : Лацио (8, 23-30 коло)
 • Најголем број на последователни победи дома : Јувентус (9)
 • Најголем број на последователни победи во гости : Лацио (4)
 • Најголем број на последователни нерешени : Емполи (5, 13-17 коло)
 • Најголем број на последователни нерешени дома : Рома (6)
 • Најголем број на последователни нерешени во гости : Аталанта и Емполи (4)
 • Најголем број на последователни порази : Парма (6, 4-9 коло)
 • Најголем број на последователни порази дома : Чезена и Парма (4)
 • Најголем број на последователни порази во гости : Парма (8)
 • Најголем број на досудени пенали за : Милан (11)
 • Најмал број на досудени пенали за : Удинезе (1)
 • Најголем број на досудени пенали против : Чезена (10)
 • Најмал број на досудени пенали против : Наполи и Емполи (2)
 • Најголем број на корнери : Наполи (182)
 • Најголем број на офсајди : Кјево (93)
 • Најголем број на жолти картони : Сасуоло (82)
 • Најголем број на црвени картони : Милан (10)
 • Најмал број на корнери :
 • Најмал број на офсајди :
 • Најмал број на жолти картони :
 • Најмал број на црвени картони :

ИндивидуалнаУреди

Листа на стрелциУреди

Гол Пенали Играч Клуб
22 4   Лука Тони   Верона
22 4   Мауро Икарди   Интер
20 2   Карлос Тевез   Јувентус
18 3   Гонзало Игуаин   Наполи
16 8   Жереми Менез   Милан
15 0   Маноло Габијадини   Наполи (8),
  Сампдорија (7)
15 6   Доменико Берарди   Сасуоло
14 1   Антонио Ди Натале   Удинезе
13 0   Мирослав Клозе   Лацио
13 2   Јаго Фалке   Џенова
13 3   Фабио Кваљарела   Торино
13 3   Пауло Дибала   Палермо
11 0   Хозе Марија Калехон   Наполи
11 1   Симоне Ѕаѕа   Сасуоло
10 0   Фелипе Андерсон   Лацио
10 0   Сирил Теро   Удинезе
10 0   Марко Пароло   Лацио
10 0   Франко Васкез   Палермо
10 1   Масимо Макароне   Емполи
10 2   Антонио Кандрева   Лацио
9 0   Стефано Маури   Лацио
9 0   Алберто Палоски   Кјево
9 0   Грегуар Дефрел   Чезена
9 0   Макси Лопез   Торино (8),
  Кјево (1)
9 0   Лука Ригони   Палермо
9 1   Едер   Сампдорија
9 1   Маурисио Пинила   Аталанта (3),
  Џенова (6)
8 0   Алваро Мората   Јувентус
8 0   Пол Погба   Јувентус
8 0   Филип Џорџевиќ   Лацио
8 0   Матија Дестро   Рома (5),
  Милан (3)
8 0   Родриго Паласио   Интер
8 1   Јосип Иличиќ   Фјорентина
8 1   Адем Љајиќ   Рома
8 3   Герман Денис   Аталанта
8 3   Франко Бриенца   Чезена
8 4   Франческо Тоти   Рома

Хет-триковиУреди

Играч Клуб Против Резултат Дата
  Мауро Икарди Интер Сасуоло 7–0 14 септември 2014
  Албин Екдал Калјари Интер 4–1 28 септември 2014
  Филип Џорџевиќ Лацио Палермо 4–0 29 септември 2014
  Гонзало Игуаин Наполи Верона 6–2 26 октомври 2014
  Фабио Кваљарела Торино Сампдорија 5–1 1 февруари 2015
  Доменико Берарди Сасуоло Милан 3–2 17 мај 2015
 
Мауро Икарди (Интер) најдобар стрелец за сезоната заедно со Лука Тони со по 22 гола.

Листа на играчи со најмногу асистенцииУреди

[21]

Поз. Играч Клуб Асистенции
1   Марек Хамшик   Наполи 13
  Антонио Кандрева   Лацио
2   Доменико Берарди   Сасуоло 11
  Франко Васкез   Палермо
3   Пауло Дибала   Палермо 10
  Миралем Пјаниќ   Рома
4   Матијас Фернандез   Фјорентина 9
  Емил Халфредсон   Верона
  Сенад Лулиќ   Лацио

Најмногу суви мрежиУреди

 
Џанлујџи Буфон (Јувентус) голманот кој во најмногу натпревари од сезоната ја сочувал својата мрежа сува, дури во 18.

[22]

Поз. Играч Клуб Суви мрежи
1   Џанлујџи Буфон   Јувентус 18
2   Морган Де Санктис   Рома 16
3   Албано Бизари   Кјево 12
4   Самир Хандановиќ   Интер 11
5   Федерико Маркети   Лацио 10
  Емилијано Вивијано   Сампдорија
7   Лујџи Сепе   Емполи 9
  Нето   Фјорентина
9   Андреа Консилји   Сасуоло 8
  Антонио Миранте   Парма

Факти и бројкиУреди

 • Првиот гол: Кристијано Бираги (а.г.), Кјево-Јувентус 0-1 (6-та минута)
 • Последен гол: Андреа Белоти, Рома-Палермо 1-2 (94-та минута)
 • Најбрз гол: Антонио Ди Натале, Удинезе-Џенова 2-4 (23")
 • Најдоцен гол: Џонатан де Гузман, Џенова-Наполи 1-2 (95') - Николас Лопез, Милан-Верона 2-2 (95') - Алберто Факундо Коста, Торино-Џенова 5-1 (95')
 • Натпревар со најмногу голови: Парма-Милан 4-5 (9)
 • Натпревар со најголема разлика во голови: Интер-Сасуоло 7-0, Јувентус-Парма 7-0 (7)
 • Натпревар со најмногу жолти картони: Верона-Наполи 2-0 (11)
 • Натпревар со најмногу црвени картони: 20 такви (2)
 • Натпревар со најмногу прекршоци: Џенова-Верона 5-2 (56)
 • Коло со најмногу голови: 38-мото (47)
 • Коло со најмалку голови: 25 (14)
 • Натпревар со најмногу гледачи: Милан-Интер 1-1 (79.173)[23]
 • Натпревар со најмалку гледачи: Кјево-Чезена 2-1 (5000)[23]
 • Вкупно гледачи (просечно по натпревар): 8.124.631 (21.958)[23]
 • Коло со најмногу победи: 36-то (10)
 • Коло со најголем број на нерешени: 16-то, 26-то, 31-во (6)
 • Натпревар со најголемо судиско продолжение: Фјорентина-Лацио 0-2 (8)

Види истотакаУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „2014–15 Italian Serie A statistics“. ESPN FC. конс. 4 November 2014. 
 2. http://www.ilrestodelcarlino.it/modena/cronaca/2013/06/16/905134-sassuolo-marcia-neroverde.shtml
 3. Jetcoin nuovo Main Sponsor del ChievoVerona“, AC Chievo Verona, 13 септември 2014 (посет. 12 април 2015 г). (на Italian)
 4. Udinese, Guidolin lascia la panchina. Sarà supervisore tecnico“, La Gazzetta dello Sport, 20 мај 2014 (посет. 5 јуни 2014 г). (на Italian)
 5. Comunicato: è Andrea Stramaccioni il nuovo allenatore“, Udinese Calcio, 4 јуни 2014 (посет. 4 јуни 2014 г). (на Italian)
 6. 6,0 6,1 AC Milan: Filippo Inzaghi replaces Clarence Seedorf“, BBC Sport, 9 јуни 2014 (посет. 10 јуни 2014 г).
 7. Edy Reja saluta la Lazio“, SS Lazio, 12 јуни 2014 (посет. 12 јуни 2014 г). (на Italian)
 8. Stefano Pioli è il nuovo allenatore della S.S. Lazio“, SS Lazio, 12 јуни 2014 (посет. 12 јуни 2014 г). (на Italian)
 9. Serie A: Cagliari appoint former Roma coach Zdenek Zeman as new manager“, Sky Sports, 2 јули 2014 (посет. 15 јули 2014 г).
 10. Comunicato ufficiale: Eugenio Corini sollevato dall'incarico“, AC Chievo Verona, 19 октомври 2014. (на Italian)
 11. Comunicato ufficiale: Rolando Maran è il nuovo allenatore della Prima squadra“, AC Chievo Verona, 19 октомври 2014. (на Italian)
 12. FC INTERNAZIONALE CLUB STATEMENT“, FC Internazionale Milano, 14 ноември 2014.
 13. ROBERTO MANCINI APPOINTED AS INTER'S NEW COACH“, FC Internazionale Milano, 14 ноември 2014.
 14. COMUNICATO UFFICIALE - Bisoli sollevato dall'incarico di allenatore della prima squadra“, AC Cesena, 8 декември 2014.
 15. Di Carlo nuovo tecnico del Cesena Calcio“, AC Cesena, 8 декември 2014.
 16. Comunicato del Cagliari Calcio“, „Cagliari Calcio“, 23 декември 2014. (на Italian)
 17. Bentornato Gianfranco“, „Cagliari Calcio“, 24 декември 2014. (на Italian)
 18. 18,0 18,1 Comunicato Atalanta BC“, „Atalanta BC“, 4 март 2015. (на Italian)
 19. 19,0 19,1 Gianfranco Zola sacked as Serie A Cagliari rehire Zdenek Zeman“, „BBC“, 9 март 2015.
 20. legaseriea.it (уред.). „Serie A - Classifica“. конс. 4 maggio 2015. 
 21. „2014–15 Serie A top assists“. ESPN FC. конс. 18 May 2015. 
 22. http://www.footballnewsguru.com/2014/09/serie-top-scorers-assists-clean-sheets.html
 23. 23,0 23,1 23,2 stadiapostcards.com (уред.). „Statistiche Spettatori Serie A 2014-2015“. конс. 2 декември 2014.