Фудбалски куп на Италија 2014-2015

Фудбалскиот куп на Италија за сезоната 2014-2015, познат и како ТИМ куп поради спонзорството, било 68-мото издание на националниот фудбалски куп во Италија. Наполи била екипата што ја бранела титулата, откако ја победиле Фјорентина во финалето претходната сезона со 3-1, но не успеале да го одбранат насловот кога биле елиминирани во полуфиналето од Лацио. Титулата ја освоил Јувентус кој го победил токму Лацио во финалето со 2-1 по продолженија.[1]

Фудбалски куп на Италија 2014-2015
TIM Cup 2014-2015
Натпреварување Фудбалски куп на Италија
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 68-мо
Организатор Лега Серија А
Период од: 10 август 2014
до: 20 мај 2015
Држава  Италија
Учесници 78
Резултати
Шампион Јувентус Јувентус
(10. титула)
Финалист Лацио Лацио
Статистика
Најдобар стрелец Германија Марио Гомез
Италија Антонио Ди Натале
(двајцата по 4)
Одиграни натпревари 79
Постигнати голови 224 (2,84 по натпревар)
Juventus Coppa Italia 2015.jpg
Фудбалерите на Јувентус го слават освојувањето на титулата во Купот на Италија.
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2013–14 2015–16 Right arrow.svg

Клубови кој учествувалеУреди

Серија А (20 клуба)Уреди

Серија Б (22 клуба)Уреди

Лега Про (27 клуба)Уреди

Серија Д (9 клуба)Уреди

Формат и носителиУреди

Клубовите влегуваат во натпреварувањето во различни фази, по следниов распоред:

 • Прва фаза (се игра еден натпревар)
  • Прв круг: 36 екипи од Лега Про и Серија Д го започнуваат турнирот
  • Втор круг: 18-те победници од претходниот круг се споени со 22 клуба од Серија Б
  • Трет круг: 20-те победници од вториот круг се среќаваат со 12 клуба од Серија А кој во претходната сезона завршиле под 9. место
  • Четврт круг: 16 клуба го ја минале претходната рунда се среќаваат едни против други
 • Втора фаза
  • Осминафинале (еден натпревар): 8-те победници од четвртиот круг одат (секој од нив) на 8-те клуба носители од Серија А кој завршиле во претходната сезона на позициите од 1-8 место
  • Четврт-финале (еден натпревар)
  • Полуфинале (два натпревари)
 • Финале (еден натпревар) се игра на Стадионот Олимпико во Рим

Прва фазаУреди

Прво колоУреди

Натпреварите од првото коло се одиграле на 10 август 2014.[2]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Албинолефе   0 - 1   Ренате
Понтадера   3 - 1   Месина
Виченца   1 - 2   Басано Виртус
Јуве Стабија   1 - 0   Прато
Беневенто   2 - 0   Кореџезе
Комо   5 - 0   Мателика
Катанѕаро   2 - 0   Акрагас
Реџина   0 - 1   Казертана
Алесандрија   1 - 0   Салернитана
Л'Аквила   2 - 1 (прод.)   Алто Вичентино
Пиза   4 - 0   Рапало Болјиаско
Савона   6 - 0   Терачина
Венеција   5 - 1   Таранто
Кремонезе   3 - 2   Козенца
ФералпиСало   1 - 0   Сантарканџело
Лече   5 - 0   Фолињо
Зудтирол   3 - 2   Терамо
Монца   2 - 1   Олгинатесе

Второ колоУреди

Натпреварите од второто коло се одиграле на 16 и 17 август 2014.[3]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Пескара   1 - 1 (5-4 пен)   Ренате
Читадела   2 - 1   Понтедера
Ливорно   2 - 4   Басано Виртус
Варезе   3 - 2   Јуве Стабија
Виртус Ентела   2 - 2 (5-4 пен)   Беневенто
Фрозиноне   0 - 0 (1-3 пен)   Комо
Бреша   2 - 1   Про Верчели
Латина   1 - 1 (4-3 пен)   Новара
Тернана   2 - 1   Катанцаро
Кротоне   0 - 0 (3-4 пен)   Казертана
Виртус Ланчано   1 - 0   Алесандрија
Болоња   1 - 2 (прод.)   Л'Аквила
Пиза   2 - 1   Карпи
Бари   2 - 1   Савона
Авелино   2 - 0   Венеција
Трапани   1 - 2   Кремонезе
Перуџа   2 - 0   ФералпиСало
Специја   1 - 0   Лече
Катанија   1 - 0   Зудтирол
Модена   0 - 0 (3-2 пен)   Монца

Трето колоУреди

Натпреварите од третото коло се одиграле на 21, 22, 23 и 24 август 2014.[4]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Пескара   1 - 0   Кјево
Сасуоло   4 - 1   Читадела
Лацио   7 - 0   Басано Виртус
Варезе   1 - 0   Виртус Ентела
Сампдорија   4 - 1   Комо
Бреша   1 - 0   Латина
Удинезе   5 - 1   Тернана
Чезена   1 - 0   Казертана
Виртус Ланчано   0 - 1   Џенова
Емполи   3 - 0   Л'Аквила
Аталанта   2 - 0   Пиза
Бари   1 - 2   Авелино
Верона   3 - 0   Кремонезе
Перуџа   2 - 1 (прод.)   Катанија
Палермо   0 - 3   Модена

Четврто колоУреди

Натпреварите од четвртото коло се одиграле на 2, 3 и 4 декември 2014.[5]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Сасуоло   1 - 0   Пескара
Лацио   3 - 0   Варезе
Сампдорија   2 - 0   Бреша
Удинезе   4 - 2 (прод.)   Чезена
Емполи   2 - 0   Џенова
Аталанта   2 - 0   Авелино
Верона   1 - 0   Перуџа
Каљари   4 - 4 (5-4 пен)   Модена

Завршна фазаУреди

ОсминафиналеУреди

Осминафиналните натпревари се одиграле на 13, 14, 15, 20, 21 и 22 јануари 2015.[6]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Милан   2 - 1   Сасуоло
Торино   1 - 3   Лацио
Наполи   2 - 2 (5-4 пен)   Удинезе
Интер   2 - 0   Сампдорија
Рома   2 - 1 (прод.)   Емполи
Фјорентина   3 - 1   Аталанта
Јувентус   6 - 1   Верона
Парма   2 - 1   Каљари

Детален преглед на натпреварите

Четврт-финалеУреди

Натпреварите се одиграле на 27 и 28 јануари, и 3 и 4 февруари 2015.[7]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Милан   0 - 1   Лацио
Наполи   1 - 0   Интер
Рома   0 - 2   Фјорентина
Парма   0 - 1   Јувентус

Детален преглед на натпреварите

ПолуфиналеУреди

Натпреварите се одиграле на 4, 5 март (први натпревари), и 7 и 8 април 2015 (реваншите).[8]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Лацио   2 - 1   Наполи 1 - 1 1 - 0
Јувентус   4 - 2   Фјорентина 1 - 2 3 - 0

Детален преглед на натпреварите

Први натпревариУреди

Втори натпревариУреди

ФиналеУреди

20 мај 2015
20:45 ЦЕВ
Јувентус   2–1 (прод.)   Лацио Олимпико, Рим
Судија: Даниеле Орсато
Кјелини   11'
Матри   97'
Извештај Раду   4'
 
 
 
 
 
 
 
Јувентус
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Лацио
  Јувентус (3-5-2)
P 30   Марко Сторари
DC 15   Андреја Барцаљи
DC 19   Леонардо Бонучи   64'
DC 3   Џорџо Кјелини  
ES 33   Патрис Евра   60'
ED 26   Стефан Лихтштајнер   115'
CC 6   Пол Погба   77'
CC 21   Андреја Пирло
CC 23   Артуро Видал
ATT 10   Карлос Тевез
ATT 14   Фернандо Љоренте   84'
Замени:
P 1   Џанлујџи Буфон
P 34   Рубињо
D 5   Анџело Огбона
D 17   Паоло де Чеље
C 7   Симоне Пепе
C 20   Симоне Падоин   115'
C 22   Квадво Асамоа
C 27   Стефано Стураро
C 37   Роберто Переира   77'
C 39   Лука Мароне
A 11   Кингсли Коман
A 32   Алесандро Матри   97'   84'
Тренер:
  Масимилијано Алегри
  Лацио (3-4-3)
P 1   Етрит Бериша
DC 3   Стефан Де Врај   106'
DC 18   Сантјаго Џентилети
DC 26   Стефан Раду     71'
CLD 8   Душан Баста
CC 16   Марко Пароло   18'
CC 32   Данило Каталди
CLS 19   Сенад Лулиќ
AD 87   Антонио Кандрева   109'
ATT 11   Мирослав Клозе   83'
AS 7   Фелипе Андерсон
Замени:
P 22   Федерико Маркети
P 77   Томас Стракоша
D 2   Мишел Сијани
D 5   Едсон Брафхајд
D 33   Маурисио   71'
D 39   Луис Педро Каванда
D 85   Диего Новарети
C 6   Стефано Маури
C 23   Огени Онази
C 24   Кристијан Ледезма
C 9   Филип Џорџевиќ   83'
A 14   Кеита   106'
Тренер:
  Стефано Пиоли

Екипа победникУреди

 
Јувентус
10. титула

Со освојувањето на титулата, Јувентус станал првата екипа во Италија која освоила 10 титули во Купот на Италија, а со тоа и првата екипа која освоила сребрена ѕвездичка ( ).

Најдобри стрелциУреди

Гол Пенали Играч Клуб
4 0   Антонио Ди Натале   Удинезе
4 0   Марио Гомез   Фјорентина
3 0   Едер   Сампдорија
3 1   Маноло Габијадини   Сампдорија (2)
  Наполи (1)
3 0   Кеита   Лацио
3 0   Мирослав Клозе   Лацио
3 2   Џузепе Ле Ночи   Комо
3 1   Никола Сансоне   Сасуоло
3 1   Сирил Теро   Удинезе

НаводиУреди

 1. http://www.sbnation.com/soccer/2015/5/20/8631399/juventus-lazio-2015-coppa-italia-final-score-result
 2. „1st Round“. Soccerway. August 2014.
 3. „2nd Round“. Soccerway. August 2014.
 4. „3rd Round“. Soccerway. August 2014.
 5. „4th Round“. Soccerway. December 2014.
 6. „Round of 16“. Legaseriea. December 2014.
 7. „Quarter-finals“. Legaseriea. January 2015.
 8. „Semi-finals“. Legaseriea. February 2015.

Надворешни врскиУреди