Серија Б 2015-2016

Серија Б 2015-2016 (позната како Серија Б ConTe.it од спонзорски причини) е 84-та сезона на италијанската втора лига по ранг Серија Б од нејзиното основање во 1929 година. Вкупно 22 екипи се натпреваруваат во лигата: од кој, 16 од претходната сезона 2014-2015, 4 промовирани од Лега Про и 2 испаднати од Серија А. Поради стечај последнопласираната екипа во Серија А претходната сезона, Парма била префрлена во Серија Д, додека Катанија била исфрлена во Лега Про поради местење на натпревари, со што и било дозволено на Бреша да остане во лигата, и покрај тоа што испаднале претходната сезона. Исто така, Терамо требало да учествуваат во Серија Б, но поради наводите за местење натпревари, судовите одлучиле да го потиснат Терамо на последното место во Лега Про за претходната сезона. По испаѓањето на Катанија, Виртус Ентела е повторно примен во Серија Б како најдобар тим од испаднатите екипи од претходната сезона.[1][2]

ЕкипиУреди

Испаднати од Серија А 2014-2015:

Од Серија Б 2014-2015:

Промовирани од Лега Про 2014–2015:

Завршна табелаУреди

Последно ажурирање: 20 мај 2016.[3]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
    1.   Каљари 83 42 25 8 9 78 41 +37
  2.   Кротоне 82 42 23 13 6 61 36 +25
  3.   Трапани 73 42 20 13 9 64 49 +15
    4.   Пескара 72 42 21 9 12 69 52 +17
  5.   Бари 68 42 19 11 12 58 48 +10
  6.   Чезена 68 42 19 11 12 57 37 +20
  7.   Специја 66 42 17 15 10 47 45 +2
  8.   Новара[4] 65 42 19 10 13 57 35 +22
9.   Виртус Ентела 64 42 17 13 12 51 40 +11
10.   Перуџа 55 42 14 13 15 40 40 0
11.   Бреша 54 42 14 12 16 55 64 −9
12.   Тернана 53 42 15 8 19 50 56 −6
13.   Виченца 49 42 11 16 15 41 53 −12
14.   Авелино 49 42 13 10 19 52 66 −14
15.   Асколи 47 42 13 8 21 45 64 −19
16.   Латина 46 42 10 16 16 44 51 −7
17.   Про Верчели 46 42 11 13 18 43 53 −10
  18.   Салернитана 45 42 9 18 15 48 62 −14
    19.   Виртус Ланчано[5] 44 42 12 12 18 43 56 −13
  20.   Ливорно 42 42 10 12 20 45 57 −12
  21.   Модена 42 42 11 9 22 37 55 −18
  22.   Комо 33 42 5 18 19 39 64 −25

Легенда:

      Промоција во Серија А 2016-2017.
  се квалификува за плејоф.
  се квалификува за плејаут.
      Испаѓа во Лега Про 2016-2017.

Санкции:

Новара: казнети со 2 одземени бода
Виртус Ланчано: казнети со 4 одземени бода

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.
Во случај на еднаков број на бодови помеѓу две или повеќе екипи, позицијата на табелата на екипата ќе биде одредена по следниве критериуми:
  • Освоени бодови во меѓусебните дуели
  • Гол-разлика во меѓусебните дуели
  • Вкупна гол-разлика
  • Вкупен број на постигнати голови
  • Ждрепка

БаражиУреди

ПлејофУреди

ЖребУреди

Преелиминаро коло   Полуфинале   Финале
                                 
    8    Новара 0 2 2  
6    Чезена 1     4    Пескара 2 4 6    
7    Специја 2       4    Пескара 2 1 3
    3    Трапани 0 1 1
    7    Специја 0 0 0
5    Бари 3     3    Трапани 1 2 3  
8    Новара (прод.) 4  


Преелиминарно колоУреди

Тим 1  Резултат  Тим 2
Чезена   1 - 2   Специја
Бари   3 - 4 (прод.)   Новара

ПолуфиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Специја   0 - 3   Трапани 0 - 1 0 - 2
Новара   2 - 6   Пескара 0 - 2 2 - 4

ФиналеУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пескара   3 - 1   Трапани 2 - 0 1 - 1

ПлејаутУреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Виртус Ланчано   1 - 5   Салернитана 1 - 4 0 - 1

Список на стрелциУреди

Гол Пенали Играч Клуб
27 0   Џанлука Лападула   Пескара
17 4   Даниеле Кача   Асколи
17 5   Франческо Капуто   Виртус Ентела
16 3   Анте Будимир   Кротоне
15 4   Масимо Кода   Салернитана
14 0   Симоне Ганц   Комо
13 2   Диего Фаријас   Каљари
12 2   Феличе Евакуо   Новара
12 0   Рикардо Маниеро   Бари
12 0   Никола Читро   Трапани
12 0   Бенџамин Мокулу   Авелино
12 3   Жоао Педро   Каљари
12 0   Алфредо Донарума   Салернитана
11 2   Матео Ардемањи   Перуџа
11 1   Џанлука Капрари   Пескара
11 3   Камило Чано   Чезена
11 4   Александре Геихо   Бреша
11 1   Нене   Специја
11 0   Филип Рајчевиќ   Виченца
10 3   Андреа Карачоло   Бреша
10 0   Сесар Фалети   Тернана
10 0   Андреј Галабинов   Новара
10 4   Антонио Пиколо   Специја (2),
  Виртус Ланчано (8)
10 0   Федерико Ричи   Кротоне

ПоврзанотакаУреди

НаводиУреди

  1. http://www.ilrestodelcarlino.it/ascoli/sentenza-combine-savona-teramo-ascoli-1.1232142
  2. http://www.tuttolegapro.com/altre-news/calcioscommesse-le-decisioni-della-corte-federale-d-appello-sulla-gara-savona-teramo-111330
  3. „Classifica Serie B“.
  4. 2 одземени бода „TFN: 2 PUNTI DI PENALIZZAZIONE A NOVARA E VARESE“. Посетено на 24 јули 2015.
  5. 4 одземени бода - административна казна.„TFN: -1 ALLA VIRTUS LANCIANO E 7 SOCIETA DI LEGA PRO“. Посетено на 10 ноември 2015. „TFN: UN PUNTO DI PENALITA PER VIRTUS LANCIANO ,FIDELIS ANDRIA E SAVONA“. Посетено на 16 февруари 2016. „TFN: 5 PUNTI DI PENALIZZAZIONE ALLA VIRTUS LANCIANO PER VIOLAZIONI CO.VI.SO.C.“. Посетено на 20 април 2016. „RESTITUITI 3 PUNTI ALLA VIRTUS LANCIANO“. Посетено на 10 мај 2016.