Жереми Менез (роден на 7 мај 1987 година) — француски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за италијанскиот клуб Реџина од Серија Б. Менез е опишан како амбипедален, технички вешт, темпераментен плејмејкер.[4]

Џереми Менес
Џереми Менес во 2016 година
Лични податоци
Полно име Џереми Менес[1]
Роден на 7 мај 1987(1987-05-07)(37 г.)[2]
Роден во Лонжимо, Франција
Висина 1.83 м[3]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Реџина
Број 7
Младинска кариера
1994–1995 ФК Витри
1995–2000 ЦФФ Париз
2000–2001 ФК Бретињи
2001–2004 Сошо Сошо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Сошо Сошо 55 (7)
2006–2008 Монако Монако 57 (14)
2008–2011 Рома Рома 84 (7)
2011–2014 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 79 (14)
2014–2016 Милан Милан 43 (18)
2016–2017 Бордо Бордо 26 (3)
2017–2018 Анталијаспор Анталијаспор 7 (0)
2018–2019 Клуб Америка 18 (5)
2019–2020 Париз ФК 17 (4)
2020– Реџина Реџина 47 (11)
Репрезентација
2007–2008 Франција 21 9 (2)
2010–2013 Франција 24 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 12 ноември 2022

Менез ја започнал својата кариера поминувајќи време во различни клубови во регионот Ил-де-Франс, како што се Центарот за формирање на Париз и Бретињи. Во 2001 година, тој си обезбедил преселба во Сошо и поминал четири години во младинската академија на клубот. Во март 2004 година, Менез станал најмладиот професионален фудбалер во историјата на Лига 1 откако потпишал професионален договор и го направил своето професионално деби во сезоната 2004-05. Со Сошо, тој за првпат играл европски фудбал по учеството во изданието на Купот на УЕФА 2004–05. По две сезони во клубот, тој се приклучил на Монако. Во Монако, Менез се развил во играч од средниот ред под менторство на бразилскиот менаџер Рикардо Гомеш. По две успешни сезони во Монако, тој потпишал за клубот од Серија А Рома на четиригодишен договор. Со Рома, Менез за прв пат се појавил во Лигата на шампионите на УЕФА и постигнал 12 гола на преку 100 настапи со клубот. Во јули 2011 година, по три сезони со Рома, Менез се вратил во Франција потпишувајќи тригодишен договор со Париз Сен Жермен. Потоа потпишал сд Милан преку слободен трансфер во јуни 2014 година, потпишувајќи тригодишен договор.

Менез е поранешен француски младински репрезентативец и ја претставувал својата нација на секое ниво за кое имал право. Пред да игра за сениорскиот тим, тој играл во тимот до 17 години кој го освоил Европското првенство на УЕФА до 17 години во 2004 година. Менез го направил своето деби за сениорската репрезентација во август 2010 година на пријателски натпревар против Норвешка. Тој ја претставувал својата земја на ЕП 2012.

Клупска кариера

уреди

Рана кариера

уреди

Менез е роден во Лонџумо, Есон. Како дете, тој израснал во Витри-сур-Сен, недалеку од неговото родно место, и го поддржувал родниот клуб Париз Сен Жермен.[5] Менез станал привлечен кон фудбалот преку неговиот татко и постариот брат кои и самите биле фудбалери. Менез ја започнал својата кариера во локалниот клуб Витри. По една година во клубот, Менез се приклучил на Центарот за формирање на Париз, младински спортски клуб дизајниран да се грижи само за фудбалери помлади од 19 години.[6] Додека бил овде, Менез ги развил и ги усовршил своите технички вештини и бил ставен на плејмејкерската позиција од неговите тренери. По пет години поминати во академијата, тој го напуштил клубот.[5] По напуштањето, Менез се приклучил на Бретињи, локален париски клуб кој исто така ги тренирал француските интернационалци Патрис Евра и Џими Брајан . Тој поминал само една година во клубот пред да обезбеди преселба во професионалниот клуб Сошо. 

Сошо

уреди

По неговото пристигнување во Сошо, Менез влегол во младинската академија на клубот и почнал да го посетува елитното средно училиште на спортскиот оддел, Виње де Селонкур, со амбиции да стане сметководител. Додека беше во академијата на клубот, Менез бил вешт и на теренот и надвор од него, заработувајќи добри оценки на училиште. На 24 март 2004 година, на 16-годишна возраст, тој го потпишал својот прв професионален договор со Сошо, согласувајќи се на тригодишен договор до јуни 2007 година. По потпишувањето на договорот, тој станал најмладиот професионален фудбалер во историјата на Лига 1.[7] Менез потоа бил промовиран во сениорскиот тим на клубот и му бил доделен дресот со број 26 од менаџерот Гај Лакомб. Пред да го потпише својот договор, Менез привлекол силен интерес од англиските клубови Арсенал и Манчестер Јунајтед. Менаџерот на вториот клуб во тоа време, Сер Алекс Фергусон, подоцна бил обвинет од поранешниот претседател на Сошо, Жан-Клод Плесис, дека го прислушувал Менез; тој го обвинил Фергусон дека се сретнал со родителите на играчот во Париз и им понудил финансиски услуги. Манчестер Јунајтед ги отфрлил обвинувањата.[8] Менез отпатувал за Манчестер и ги посетил објектите на тимот и Олд Трафорд, стадионот на клубот, пред да одлучи да остане во Франција.[9]

На 7 август 2004 година, Менез го направил своето професионално деби во воведниот натпревар на клубот во сезоната 2004-2005 против Ајачио. Тој го започнал натпреварот и одиграл 57 минути пред да биде заменет во победата од 1–0.[10] И покрај тоа што бил толку млад, Менез бил редовен во тимот, често ротирајќи помеѓу клупата и стартниот состав. На 20 ноември, тој го постигнал својот прв професионален гол во победата со 3-1 над Монако.[11] Два месеци подоцна, Менез станал најмладиот играч во историјата на лигата кој постигнал хет-трик откако забележал еден во победата на тимот од 4-0 над Бордо.[9] Тој ги постигнал головите во период од седум минути за да ја потврди победата на Сошо.[12] Менез бил редовен за време на кампањата на тимот во Купот на УЕФА 2004–05, настапувајќи во шест натпревари со клубот.[13] Сошо доживеал елиминација во 32. коло од грчкиот клуб Олимпијакос. По сезоната, Менез бил номиниран за наградата млад играч на годината на УНФП, но загубил од играчот од средниот ред на Нант, Жереми Тулалан. 

За сезоната 2005-06, Менез се префрлил на дресот со број 11 и добил позначајна улога во тимот од новиот менаџер Доминик Бижотат. Тој се појавил на 31 лигашки натпревар, петти најдобар во тимот и постигнал три гола. Менез го постигнал својот прв гол на 15 октомври 2005 година во ремито 1-1 против Бордо.[14] На почетокот на новата година, Менез ги постигнал своите последни два гола во уште едно реми 1–1 со Ница и победата од 4–0 над Сент Етјен.[15][16] Сошо ја завршил сезоната на разочарувачката 15-та позиција откако четирите претходни сезони ги завршил во првите десет. Ова го натерало Менез да стане немирен и да изјави дека сака да го напушти клубот. На 8 јуни 2006 година, претседателот на Сошо, Дасие, објавил дека ќе ги разгледа понудите за играчот со клубовите од Лига 1, Париз Сен Жермен, Бордо, Монако и англискиот клуб Арсенал.[17]

Монако

уреди

На 22 јуни 2006 година, Сошо објавил на својата веб-страница дека постигнал договор со колегата од Лига 1 Монако за трансферот на Менез. Тој потпишал четиригодишен договор, а цената на трансферот не била објавена.[18] Менез го добил дресот со број 10 од менаџерот Ласло Болони и бил вметнат во неговата претпочитана позиција лево крило. Тој го направил своето деби за клубот на 19 август во ремито 1-1 на тимот со Рен, појавувајќи се како замена.[19] На 30 септември, Менез го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 2–1 над Ле Ман, постигнувајќи го победникот на натпреварот десет минути до крајот.[20] По отпуштањето на Болони и доаѓањето на новиот менаџер Рикардо Гомеш, Менез се борел да добие постојана минутажа и станал фрустриран, што довело до интерес во странство од Манчестер Јунајтед и Ливерпул.[21] На 11 ноември, сепак, тој повторно бил вметнат во стартната постава и го постигнал израмнувачкиот гол во ремито 2-2 со Лориен.[22] Менез ја задржал својата форма до новата година, но се борел за кондиција во февруари поради повреда на препоните. Повредата барала операција и Менез пропуштил два месеци игра.[23] Тој се вратил во тимот во април и постигнал голови во три по ред натпревари против Лил, Валенсиен и Марсеј.[24][25][26] Менез ја завршил кампањата 2006-07 постигнувајќи го единствениот гол во победата над шампионот Лион.[27]

И покрај летниот интерес од клубовите од англиската Премиер лига, Менез одлучил да остане во Монако. Во кампањата 2007–08, тој го постигнал својот прв гол во победата на тимот со 3–0 над неговиот поранешен клуб Сошо.[28][29] Следната недела, тој повторно постигнал гол, овој пат во победата од 3-1 над Ле Ман.[30] На 15 декември, Менез постигнал дубл во победата од 3–1 против Ленс.[31] Тоа било негов прв натпревар со повеќе гола по неговиот хет-трик три години претходно. Следниот месец, Менез ги постигнал двата гола на тимот во победата од 2–0 на гости против Мец.[32] На 23 февруари 2008 година, тој доживеал повреда на лигашкиот натпревар против Париз-Сен Жермен, што довело до тоа да го напушти натпреварот на полувремето. Повредата била откриена како сериозна и Менез пропуштил три месеци пред да се врати на последните два меча од сезоната со задолжителни замени.

Рома

уреди

Откако настапил во првите три лигашки натпревари на Монако во сезоната, на 27 август 2008 година било објавено дека Менез потпишал четиригодишен договор со италијанскиот клуб Рома. Цената на трансферот изнесувала 10,5 милиони евра, а Монако ќе добие уште 1,5 милиони во стимулации.[33] Менез бил најавен како замена за заминатите крилни играчи Манчини и Лудовик Жили и го избрал дресот со број 24, поранешниот број на легендата на клубот Марко Делвекио. Тој го направил своето деби за клубот на 31 август на натпреварот на тимот од Серија А против Наполи, појавувајќи се како замена во 63. минута.[34] Менез го направил своето деби во Лигата на шампионите на УЕФА во натпреварот од групната фаза на тимот против Бордо, играјќи 51 минути во победата од 3–1.[35] На 6 декември, тој го постигнал својот прв гол за клубот во победата од 1–0 над Кјево .[36] Меѓутоа, во поголемиот дел од кампањата, Менез се борел за константна минутажа, ретко настапувал цел натпревар и често започнувал на клупата за последователни натпревари под водство на Лучијано Спалети. На 24 мај 2009 година, тој се појавил како замена во 75. минута против Милан. По пет минути на теренот, Менез постигнал гол за 2–1 на Рома; главниот град го добил натпреварот со 3–2.[37] Следната недела, тој го започнал натпреварот и постигнал гол во победата од 3–2 над Торино.[38] Тој подоцна бил заменет во 59. минута. 

За сезоната 2009-10, Менез се префрлил на необичниот дрес со број 94. Тој го постигнал против Милан својот прв гол на 18 октомври 2009 година.[39] На 6 јануари 2010 година, тој го навлекол гневот на новиот менаџер Клаудио Раниери и неколку соиграчи, кои го критикувале за неговиот заменски настап против Каљари во кој тој вложил малку невнимателен напор. По критиките, Менез изјавил: „Ја допрев најниската точка во мојата кариера на тој натпревар на гостувањето кај Каљари“ и „Моите соиграчи беа во право што ме критикуваа“.[40] На 11 јануари, Менез им се извинил на тренерот Раниери и неговите соиграчи и ги отфрлил гласините за негово барање за трансфер со тоа што изјавил дека е целосно посветен на тимот. На 30 јануари, играчот од средниот ред Симоне Перота изјавил дека на Менез едноставно му треба зголемување на самодовербата.[41] Откако се појавил како замена за четири последователни натпревари по натпреварот со Каљари, Менез го направил својот прв старт од декември 2009 година во лигашкиот натпревар против Катанија на 21 февруари. Тој го заокружил враќањето со асистенција на победничкиот гол постигнат од Мирко Вучиниќ .[42] Менез ја завршил кампањата со започнување на осум од последните десет лигашки натпревари бидејќи Рома ја завршила сезоната на второто место и се квалификувала за Лигата на шампионите на УЕФА.

Во сезоната 2010-11, Менез ја започнал сезоната како стартер под водство на Раниери по неговиот успешен крај на претходната сезона. И покрај тоа што бил стартер, Раниери продолжил да ја поткопува издржливоста на Менез бидејќи тој постојано го заменувал играчот на секој натпревар што го започнувал. На 3 ноември, Менез го постигнал својот прв гол во кампањата во победата со 3–2 во Лигата на шампионите над швајцарскиот клуб Базел.[43] Една недела подоцна, тој асистирал за гол на Марко Бориело во победата од 3–2 над Фјорентина.[44] На 13 ноември, за прв пат во сезоната, Менез одиграл цел натпревар откако одиграл нерешено 1–1 со Јувентус.[45] Во следниот првенствен натпревар на тимот против Удинезе, тој го постигнал својот прв лигашки гол и исто така асистирал за гол во победата од 2–0.[46] Откако останал без голови во декември, на 22 јануари 2011 година, Менез го постигнал последниот гол во победата од 3-0 над Каљари.[47] На 16 февруари, Менез постигнал гол во првиот натпревар на Рома од првиот натпревар од нокаут рундата во Лигата на шампионите со Шахтјор Доњецк.[48] Пет дена подоцна, Раниери поднел оставка од својата позиција како менаџер и бил заменет со Винченцо Монтела.[49] Под водство на Монтела, Менез се појавил во првите три натпревари на менаџерот како замена. На 13 март, тој го направил својот прв старт под водство на Монтела во лигашкиот натпревар против Лацио, но бил заменет по 55 минути.[50] На 23 март, во интервју за францускиот весник L'Equipe, Менез признал дека е фрустриран од неговата минутажа под Монтела.[51] Фрустрацијата го достигнала својот зенит кога, на 21 април, Менез и Монтела се скарале за време на утринскиот тренинг, откако Монтела, наводно, „потрошил четвртина час прекорувајќи го францускиот репрезентативец поради неговата недоволна посветеност“.[52][53] Подоцна истата ноќ, по натпреварот на тимот од Купот на Италија со Интер, додека го напуштал стадионот Олимпико со своето возило, Менез бил нападнат од „насилници“ кои фрлале камења, што резултирало со скршена шофершајбната на неговиот автомобил.[54]

Париз Сен Жермен

уреди
 
Менез со менаџерот Антоан Комбуаре во 2011 година

На 25 јули 2011 година, Париз Сен Жермен потврдил дека клубот потпишал тригодишен договор со Менез.[55] Трансферот изнесувал 8 милиони евра плус можни идни стимулации.[56][57] Тој бил претставен пред медиумите истиот ден - заедно со новото засилување и интернационален соиграч Блез Матуиди - и му бил доделен дресот со број 7.[58] Менез го направил своето клупско деби за тимот во неговиот пораз со 1–0 од Њујорк Ред Булс на Купот на Емирати. Тој го направил своето натпреварувачко деби за ПСЖ на 6 август 2011 година во првиот пораз на тимот од Лориен со 1-0 во лигата.[59] Следната недела, тој асистирал за воведниот гол на тимот, постигнат од Кевин Гамеиро, во ремито 1–1 со Рен.[60] На 18 август 2011 година, во првиот натпревар на ПСЖ во плејофот од плејофот во Лигата на Европа на УЕФА против луксембуршкиот клуб Диферданж, Менез го постигнал последниот гол за тимот во победата на гости со 4–0. Тој асистирал и за гол во победата.[61] Три дена подоцна, тој повторно му асистирал на Гамеиро за гол во победата од 2-1 над Валенсиен, помагајќи му на ПСЖ да ја заработи својата прва лига во сезоната. На 28 август, Менез го постигнал својот прв лигашки гол за клубот на гостувањето кај Тулуз; Париз Сен Жермен го добил натпреварот со 3-1.

Под водство на тренерите Антоан Комбуаре, а подоцна и Карло Анчелоти, Менез уживал во силна кампања во која постигна седум гола и 12 асистенции во 33 лигашки настапи за ПСЖ, што е најдобра кариера за него. На 4 декември 2011 година, за време на победата на домашната лига против Оксер со 3–2, Менез го постигнал 2.000-тиот гол на ПСЖ.

Во сезоната 2012-2013, Менез се користел помалку продуктивно во натпреварите во Лига 1. Со два гола и две асистенции во пет европски настапи, сепак, тој бил еден од главните актери на неговиот клуб во нивните напори во Лигата на шампионите, развивајќи силно разбирање на теренот со новата ѕвезда на тимот Златан Ибрахимовиќ, уште еден поранешен играч во Серија А.

Милан

уреди
 
Менез со Милан во 2015 година.

Во јуни 2014 година, италијанскиот клуб Милан потврдил дека клубот потпишал со Менез на тригодишен договор. На 31 август 2014 година, Менез постигнал гол од пенал на своето деби за Милан против Лацио. Тој продолжил со два гола против Парма помагајќи му на Милан да го добие натпреварот. Неговиот прв гол на овој натпревар бил од пенал, а вториот прекрасно обработен финиш на задната пета.[62] На 8 ноември, Менез постигнал гол од пенал и асистирал за голот на Стефан Ел Шарави додека Милан ремизирал против Сампдорија 2–2.

На 23 ноември, Менез постигнал прекрасен гол додека мирно го претворил центаршутот на Ел Шарави во далечната мрежа во Дерби дела Мадонина против Интер. Потоа постигнал два гола и бил прогласен за играч на натпреварот на следниот натпревар против Удинезе. Менез, исто така, ја продолжил својата импресивна форма и постигна прекрасен гол додека издриблал покрај 3 одбранбени играчи и ја ставил топката во мрежата помагајќи му на Милан да го победи Наполи со 2-0.[63] Менез постигнал два гола и направил асистенција во поразот од 3-1 од Парма на 1 февруари.[64] Тој го следел ова со пенал во ремито 2-2 со Хелас Верона на 7 март и погодок во поразот од 3-1 од Каљари на 21 март, постигнувајќи најмногу голови во кариерата за еден клуб (15, надминувајќи го претходниот најдобар од 14 за ПСЖ). На 4 март 2015 година, Менез го постигнал победничкиот гол по долго соло серија против Палермо во победата од 2–1, прва победа на Милан на гости во 2015 година. Сепак, сезоната на Менез завршила лошо; на 29 април 2015 година, тој бил исклучен за време на поразот од 3-1 против Џенова и бил казнет со четири натпревари суспензија за навредлив гест, а исто така го пропуштил последниот натпревар на тимот против Аталанта поради повреда.[65] Менез ја завршил својата прва сезона во Милан како најдобар стрелец на клубот, со 34 настапи и 16 голови во сите натпреварувања. 

Во следното лето, Менез имал проблеми со грбот и бил опериран во Монако. На 21 август, тој бил исклучен еден месец бидејќи се појавиле дополнителни компликации на грбот.[66] Инфекцијата значела дека тој ги пропушта првите 26 натпревари од сезоната 2015-16 и бил задржан од игра до неговото враќање во победата од 2-1 во лигата над Џенова на 14 февруари 2016 година. На 1 март, тој започнал натпревар за прв пат од април 2015 година, играјќи 76 минути и постигнувајќи два голови во победата против Алесандрија од 5–0 во Копа Италија, испраќајќи го Милан во финалето за прв пат од 2003 година.[67]

Бордо

уреди

На 1 август 2016 година, Бордо и Милан постигнале договор за трансферот на Менез.[68] На 3 август, два дена по потпишувањето за клубот, тој бил вклучен во страшен инцидент на претсезонскиот натпревар против Лориен. Повредата се случила во второто полувреме кога играчот од средниот ред на Лориен, Дидие Н'Донг, ненамерно застанал на главата на Менез, поради што поранешниот француски репрезентативец загубил дел од десното уво во тој процес. Менез влегол како замена во 62-та минута, но морал да биде изваден нешто повеќе од 15 минути подоцна кога се случил инцидентот. Ндонг му се извинил на Менез за неговата улога во несреќата, велејќи: „Им се извинувам на Џереми Менез и Жирондинс де Бордо. Му давам целосна поддршка за наредните денови и се надевам дека ќе го видам многу брзо на терените во Лига 1.“ [69]

Анталијаспор

уреди

На 9 јуни 2017 година, тој се приклучил на турскиот клуб Анталијаспор.[70]

Америка

уреди

На 5 јануари 2018 година, било објавено дека Менез се приклучил на мексиканскиот клуб Клуб Америка.[71] Тој го направил своето деби во Лига МХ на 27 јануари против Атлас. Тој се појавил како замена во 67. минута за Сесилио Домингес во победата на Америка од 1–0.[72] Следната недела, Менез го постигнал својот прв гол за Америка во 5-1 против Лобос БУАП .[73] На 10 февруари, тој постигнал гол од пенал за да го израмни резултатот во ремито 1–1 на Америка против Тигрес УАНЛ. На 2 мај, тој постигнал два пенали против Пумас УНАМ во четвртфиналето на гостински натпревар, кој подоцна Америка ќе го добие со 4–1.[74]

На 4 август, за време на пријателскиот натпревар против Пачука, тој доживеал повреда на предните вкрстени лигаменти поради што отсуствувал од 6 до 9 месеци, оставајќи го надвор од Торнео Апертура во 2019 година.[75]

На 29 август 2019 година, било објавено дека Менез и Клуб Америка ја прекинале својата договорна врска со заеднички договор.[76]

Париз ФК

уреди

На 27 септември 2019 година, тој потпишал едногодишен договор со францускиот клуб Париз ФК .[77] Во јуни 2020 година, по крајот на сезоната, Менез го напуштил Париз и станал слободен агент.[78]

Реџина

уреди

На 23 јуни 2020 година, Менез потпишал тригодишен договор со новопромовираниот клуб од Серија Б Реџина.[79]

Меѓународна кариера

уреди

Младинска

уреди

Менез има настапувано на натпревари со сите младински тимови на Франција. Тој бил член на групата, попозната како Генерација 1987, која покрај него ги продуцирала актуелните интернационалци Хатем Бен Арфа, Карим Бензема и Самир Насри. Менез го направил своето младинско интернационално деби со тимот до 16 години на 11 декември 2002 година во пријателски натпревар против Грција, играјќи заедно со Насри и Бен Арфа. На натпреварот, Менез го постигнал петтиот гол за победа од 6-1.[80] На Егејскиот куп во Турција во 2003 година постигнал голови на три последователни натпревари. Менез постигнал голови против Украина и Израел и го постигнал својот последен гол во натпреварот за третото место против Белгија.[81][82][83]

На турнирот во Монтаигу, Менез постигнал три гола, втор најдобар во тимот зад Бен Арфа. Тој постигнал гол во победата на тимот со 8-0 над Габон во воведниот натпревар од групата на тимот и, во следниот натпревар, го постигнал воведниот гол во победата на тимот од 3-0 над Русија.[84][85] Во последниот натпревар од групната фаза на тимот против Англија, Менез постигнал уште еден гол во победата од 3–1.[86] На регионалниот турнир во Салерно, Италија, Менез го предводел тимот до титулата постигнувајќи два во последниот натпревар против домакините.[87] Тој исто така постигнал два гола на натпреварите во групата против Јапонија и Финска.[88][89] Менез ја завршил кампањата до 16 години со 14 настапи и 12 гола.

Со тимот до 17 години, на Менез, Бен Арфа и Насри им се придружил Карим Бензема и добиле задача да го освојат Европското првенство на УЕФА до 17 години во 2004 година на домашен терен. Менез го направил своето деби со тимот во воведниот натпревар на сезоната против Шведска. На Турниорот де Вал-де-Марн, тој постигнал еден гол. Франција станала шампион без примен гол.[90] На Европското првенство за играчи до 17 години на УЕФА 2004 година, Менез придонел за победата на тимот во натпреварувањето постигнувајќи два гола, постигнувајќи еден против Турција во групната фаза и вториот во полуфиналето против Португалија.[91][92] Вкупно со играчите до 17 години забележал 17 настапи и постигнал 6 гола. Поради зголеменото време за игра во неговиот матичен клуб Сошо, престојот на Менез во тимот до 18 години бил без настапи. Менез се појави со тимот на Меридијанскиот куп во 2005 година, постигнувајќи пет гола на четири натпревари кога Франција била крунисана за шампион.[93]

Четворицата Бен Арфа, Насри, Бензема и Менез се вратиле на репрезентативните натпревари за играчи до 19 години. На четворицата им се придружиле Исиар Дија, Блез Матуиди и Серж Гакпе со цел да го освојат Европското првенство на УЕФА до 19 години во 2006 година. Во првото коло од квалификациите за турнирот, Менез останал без голови а Франција напредувала низ колото непоразена. Во последното коло од квалификациите, тој постигнал два гола против Бугарија во победата од 4-0. И покрај тоа што колото го завршила без пораз, сепак, Франција била елиминирана откако била поразена на бодови од Шкотска.

Менез бил отсутен од тимот до 21 години за време на неговиот ран мандат, но го направил своето деби на 25 мај 2008 година во пријателскиот натпревар на тимот со 2-1 победа над Холандија. Тој поминал со месеци без повик пред конечно да се врати во тимот пред важниот двомеч плејоф против Германија во квалификациите за Европското првенство за играчи до 21 година на УЕФА 2009 година во октомври 2008 година. Менез се појавил во двете нозе додека Франција била поразена со вкупен резултат 2–1. Поразот од 1-0 во реваншот ја елиминирало Франција од натпреварувањето и исто така ставило крај на кариерата на Менез до 21 години.[94]

 
Менез (десно) за Франција против Украина на УЕФА Евро 2012 година .

Сениорска

уреди

На 5 август 2010 година, Менез бил повикан во сениорскиот тим за прв пат од новиот менаџер Лоран Блан за пријателскиот натпревар на тимот против Норвешка на 11 август 2010 година [95] Тој го направил своето меѓународно деби во натпреварот почнувајќи на позиција десно крило кога Франција била поразена со 2–1.[96] На 9 февруари 2011 година, Менез асистирал за единствениот гол, постигнат од Карим Бензема, во победата на тимот со 1–0 над Бразил на Стад де Франс.[97] Откако редовно се појавувал во квалификациите за УЕФА Евро 2012, на 29 мај 2012 година, Менез бил именуван во тимот на натпреварот.[98] На 5 јуни, на последниот пријателски натпревар на тимот пред Европското првенство, тој го постигнал својот прв меѓународен гол во победата од 4–0 против Естонија.[99] На Евро 2012, Менез го направил своето деби на сениорско меѓународно натпреварување на 15 јуни во вториот натпревар од групната фаза на тимот против Украина. Во натпреварот, тој започнал и го постигнал првиот гол на Франција во победата од 2-0.[100]

Личен живот

уреди

Има две деца: ќерка, Маела (родена 2012 година) и син Менцо (роден 2014 година).[101]

Статистика

уреди

Клупска

уреди
Обновено на 18 October 2022[13][102][103]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп [б 1] Лига Куп [б 2] Континентално Останато Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Сошо 2004–05 Лига 1 24 4 0 0 2 0 6[б 3] 0 32 4
2005–06 Лига 1 31 3 0 0 0 0 31 3
Вкупно 55 7 0 0 2 0 6 0 0 0 63 7
Монако 2006–07 Лига 1 29 7 0 0 2 0 31 7
2007–08 Лига 1 25 7 2 0 1 0 28 7
2008–09 Лига 1 3 0 0 0 0 0 3 0
Вкупно 57 14 2 0 3 0 0 0 0 0 62 14
Рома 2008–09 Серија А 29 4 0 0 3[б 4] 0 32 4
2009–10 Серија А 23 1 4 0 10[б 5] 3 37 4
2010–11 Серија А 32 2 4 0 6 2 1[б 6] 0 43 4
Вкупно 84 7 8 0 0 0 19 5 1 0 112 12
ПСЖ 2011–12 Лига 1 33 7 3 0 1 0 5 2 42 9
2012–13 Лига 1 30 5 3 0 2 1 7 2 42 8
2013–14 Лига 1 16 2 2 0 4 0 4 0 0 0 26 2
Вкупно 79 14 8 0 7 1 16 4 0 0 110 19
Милан 2014–15 Серија А 33 16 1 0 34 16
2015–16 Серија А 10 2 2 2 12 4
Вкупно 43 18 3 2 0 0 0 0 0 0 46 20
Бордо 2016–17 Лига 1 26 3 3 0 2 0 31 3
Анталијаспор 2017–18 Турска Супер лига 7 0 2 0 9 0
Америка 2017–18 Лига МХ 14 5 2[б 7] 0 16 5
2018–19 Лига МХ 3 0 1 0 1 0 1 0 6 0
2018–19 Лига МХ 1 0 1 0
Вкупно 18 5 1 0 0 0 3 0 1 0 23 5
Париз ФК 2019–20 Лига 2 17 4 1 1 18 5
Реџина 2020–21 Серија Б 18 3 0 0 18 3
2021–22 Serie B 16 5 1 0 17 5
2022–23 Serie B 9 3 1 0 10 3
Вкупно 43 11 2 0 0 0 0 0 0 0 45 11
Вкупно 429 83 30 3 14 1 44 9 2 0 519 96

Меѓународна

уреди
Настапи и голови по репрезентација и година [104]
Репрезентација Година Настапи Голови
Франција 2010 2 0
2011 7 0
2012 12 2
2013 3 0
Вкупно 24 2
Список на меѓународни голови постигнати од Џереми Менес
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 5 јуни 2012 ММ Арена, Ле Ман, Франција   Естонија 4–0 4–0 Пријателски
2 15 јуни 2012 година Донбас Арена, Донецк, Украина   Украина 1–0 2–0 УЕФА Евро 2012

Почести

уреди

Париз Сен Жермен

 • Лига 1: 2012–13, 2013–14
 • Лига Куп: 2013–14

Америка

 • Лига МХ: Апертура 2018 година 
 • Копа МХ: Клаусура 2019 година 
 • Кампеон де Кампеонес: 2019 година 

Франција до 17 години

 • Европско првенство за играчи до 17 години: 2004 година

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
 1. „Jeremy Menez“. Turkish Football Federation. Посетено на 20 January 2020.
 2. „Jérémy Ménez“. L'Équipe (француски). Paris. Посетено на 20 January 2020.
 3. América, Club (5 January 2018). „Club América“. clubamerica.com.mx.
 4. „Ménez, le prodige“ (француски). Maxifoot. 25 January 2005. Посетено на 7 August 2010.
 5. 5,0 5,1 „Jérémy Ménez: de Vitry à Monaco“ (француски). Omar Le Cherie. 8 March 2007. Архивирано од изворникот на 16 December 2010. Посетено на 7 August 2010.
 6. „Histoire du CFFP“ (француски). Centre de Formation de Paris. Архивирано од изворникот на 20 July 2011. Посетено на 7 August 2010.
 7. „Sochaux: Jérémy Ménez passe pro“ (француски). Football 365. 24 March 2004. Архивирано од изворникот на 4 August 2012. Посетено на 7 August 2010.
 8. „Fergie in "tap" row“. Manchester United F.C. 25 January 2005. Архивирано од изворникот на 25 September 2012. Посетено на 7 August 2010.
 9. 9,0 9,1 „Ménez shows Sochaux the way“. Union of European Football Associations. 28 January 2005. Посетено на 7 August 2010."Ménez shows Sochaux the way".
 10. „Sochaux v. Ajaccio Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 7 August 2004. Посетено на 7 August 2010.
 11. „Monaco v. Sochaux Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 20 November 2004. Посетено на 7 August 2010.
 12. „Sochaux v. Bordeaux Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 22 January 2005. Посетено на 7 August 2010.
 13. 13,0 13,1 „Jérémy Ménez profile“. UEFA. Посетено на 19 September 2014.
 14. „Bordeaux v. Sochaux Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 15 October 2005. Посетено на 7 August 2010.
 15. „Sochaux v. Nice Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 11 January 2006. Посетено на 7 August 2010.
 16. „Sochaux v. Saint-Étienne Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 21 January 2006. Посетено на 7 August 2010.
 17. „Sochaux take Ménez stance“ (француски). Sky Sports. 8 June 2006. Посетено на 7 August 2010.
 18. „Monaco bag Menez“. Sky Sports. 22 June 2006. Посетено на 7 August 2010.
 19. „Rennes v. Monaco Match Report“. Ligue de Football Professionnel. 19 August 2006. Архивирано од изворникот на 2 December 2006. Посетено на 7 August 2010.
 20. „Monaco v. Le Mans Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 30 September 2006. Архивирано од изворникот на 3 December 2006. Посетено на 7 August 2010.
 21. „English giants track Ménez“. Sky Sports. 10 October 2007. Посетено на 7 August 2010.
 22. „Monaco v. Lorient Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 18 November 2006. Архивирано од изворникот на 3 December 2006. Посетено на 7 August 2010.
 23. „Ménez scare for Monaco“. Sky Sports. 31 March 2008. Посетено на 7 August 2010.
 24. „Monaco v. Lille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 21 April 2007. Посетено на 7 August 2010.
 25. „Valenciennes v. Monaco Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 28 April 2007. Посетено на 7 August 2010.
 26. „Monaco v. Marseille Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 6 May 2007. Посетено на 7 August 2010.
 27. „Monaco v. Lyon Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 19 May 2007. Посетено на 7 August 2010.
 28. „Ménez likely to stay put“. Sky Sports. 10 August 2008. Посетено на 7 August 2010.
 29. „Sochaux v. Monaco Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 18 August 2007. Посетено на 7 August 2010.
 30. „Monaco v. Le Mans Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 25 August 2007. Посетено на 7 August 2010.
 31. „Monaco v. Lens Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 15 December 2007. Посетено на 7 August 2010.
 32. „Metz v. Monaco Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 19 January 2008. Посетено на 7 August 2010.
 33. „Ménez joins Roma“. Sky Sports. 27 August 2008. Посетено на 7 August 2010.
 34. „AS Roma 1 – 1 Napoli“. ESPN. 31 August 2008. Архивирано од изворникот на 2012-10-23. Посетено на 7 August 2010.
 35. „Baptista's deadly double“. ESPN. 1 October 2008. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 7 August 2010.
 36. „Chievo Verona 0–1 AS Roma“. ESPN. 6 December 2008. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 7 August 2010.
 37. „AS Roma 3–2 Torino“. ESPN. 31 May 2009. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 7 August 2010.
 38. „AC Milan 2–3 AS Roma“. ESPN. 24 May 2009. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 7 August 2010.
 39. „Pato seals nervy win for Milan“. ESPN. 19 October 2009. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 7 August 2010.
 40. „From a boy to Ménez“. Football Italia. 30 July 2010. Посетено на 7 August 2010.
 41. „Perrotta: "Ranieri, la Nazionale, la mia Roma e Jérémy Ménez: dico io" (италијански). AS Roma Live. 30 January 2010. Посетено на 7 August 2010.
 42. „AS Roma 1 – 0 Catania“. ESPN. 21 February 2010. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 7 August 2010.
 43. „Roma hang on to make amends at Basel“. Union of European Football Associations. 3 November 2010. Посетено на 26 April 2011.
 44. „AS Roma 3–2 Fiorentina“. ESPN. 10 November 2010. Архивирано од изворникот на 24 October 2012. Посетено на 26 April 2011.
 45. „Totti penalty earns draw“. ESPN. 13 November 2010. Архивирано од изворникот на 24 October 2012. Посетено на 26 April 2011.
 46. „Roma up to third“. ESPN. 20 November 2010. Архивирано од изворникот на 23 November 2010. Посетено на 26 April 2011.
 47. „Ranieri's men put the pressure on Milan“. ESPN. 22 January 2011. Архивирано од изворникот на 24 October 2012. Посетено на 26 April 2011.
 48. „Shakhtar surge too much for Roma“. Union of European Football Associations. 16 February 2011. Посетено на 26 April 2011.
 49. „Ranieri quits as Roma coach after fourth successive defeat“. CNN. 21 February 2011. Посетено на 26 April 2011.
 50. „Totti brace seals derby win“. ESPN. 13 March 2011. Архивирано од изворникот на 24 October 2012. Посетено на 26 April 2011.
 51. „Ménez agent reveals Montella problem“. ESPN. 24 March 2011. Архивирано од изворникот на 29 July 2012. Посетено на 26 April 2011.
 52. „Auto Ménez danneggiata: sassi contro il parabrezza“ (италијански). Corriere dello Sport – Stadio. 21 April 2011. Архивирано од изворникот на 13 October 2012. Посетено на 26 April 2011.
 53. „Montella bust up with Ménez“. Daily-Calcio. 21 April 2011. Архивирано од изворникот на 4 October 2011. Посетено на 26 April 2011.
 54. „Roma: sassi contro l'auto di Ménez“ (италијански). Tuttosport. 21 April 2011. Архивирано од изворникот на 19 October 2016. Посетено на 26 April 2011.
 55. „Matuidi et Ménez au PSG (off.)“. L'Equipe (француски). 25 July 2011. Архивирано од изворникот на 4 August 2011. Посетено на 25 July 2011.
 56. „PSG signs Ménez, Matuidi to spur title ambitions“. Sports Illustrated. 25 July 2011. Архивирано од изворникот на 2012-11-04. Посетено на 25 July 2011.
 57. „Cessione a titolo definitivo dei diritti alle prestazioni sportive des calciatore Jérémy Ménez“ (PDF). A.S. Roma (француски). 25 July 2011. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 July 2011. Посетено на 1 August 2011.
 58. „Matuidi et Ménez s'engagent avec le PSG“. Paris Saint-Germain F.C. (француски). 25 July 2011. Архивирано од изворникот на 11 January 2015. Посетено на 25 July 2011.
 59. „Paris Saint-Germain v. Lorient Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 6 August 2011. Посетено на 18 August 2011.
 60. „Rennes v. Paris Saint-Germain Match Report“ (француски). Ligue de Football Professionnel. 13 August 2011. Посетено на 18 August 2011.
 61. „Differdange v. PSG Match Report“. Union of European Football Associations. 18 August 2011. Посетено на 18 August 2011.
 62. „Jeremy Menez stars as AC Milan edge nine-goal thriller with Parma“. ESPNFC. 14 September 2014. Посетено на 14 September 2014.
 63. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 21 December 2014. Посетено на 21 December 2014.
 64. „VIDEO AC Milan 3 – 1 Parma“.
 65. „AC Milan's Jeremy Menez receives four-match ban for 'insulting gestures'. May 2015.
 66. „Milan lose Menez for a month – Football Italia“. football-italia.net.
 67. „Jeremy Menez thanks AC Milan after a two-goal haul on Tuesday“.
 68. „Ménez – Deal reached with AC Milan“. FC Girondins de Bordeaux. 1 August 2016. Архивирано од изворникот на 6 August 2016. Посетено на 1 August 2016.
 69. „Menez loses part of ear in horror injury on debut“. FourFourTwo. 4 August 2016. Посетено на 4 August 2016.
 70. „Jeremy Menez's move from Bordeaux to Turkish club Antalyaspor agreed“. ESPN. 9 June 2017.
 71. „Jeremy Menez completes transfer to Club America in Mexico“. ESPN. 5 January 2018.
 72. „Crónica América 1-0 Atlas Jornada 4“. clubamerica.com.mx (шпански). Club América. Посетено на 27 January 2018.
 73. 'Hat-Trick' de Henry Martín, estreno de Jérémy Ménez y América aplasta 5-1 a Lobos BUAP“.
 74. „Jérémy Ménez y Mateus Uribe humillan a Pumas en CU“. Milenio. 2 May 2018. Архивирано од изворникот на 2018-05-11. Посетено на 2022-11-30.
 75. Marshall, Tom (8 July 2018). „Club America's Jeremy Menez ruled out of Apertura with ligament injury“. ESPN. Посетено на 27 September 2018.
 76. „Oficial: Jérémy Ménez se va del América“. marca.com (шпански). Marca. 29 August 2019. Посетено на 29 August 2019.
 77. „Jérémy Ménez s'engage avec le Paris FC“ (француски). Paris FC. 26 September 2019. Посетено на 26 September 2019.
 78. „Official | Jérémy Ménez quits Paris FC“. Get French Football News. Посетено на 8 June 2020.
 79. „Gallo: "Ménez è un nuovo giocatore della Reggina" (италијански). Reggina 1914. 23 June 2020. Посетено на 23 June 2020.
 80. „La France termine l'année en beauté face à la Grèce (6–1)“ (француски). French Football Federation. 11 December 2002. Архивирано од изворникот на 3 February 2003. Посетено на 7 August 2010.
 81. „La France se reprend face à Israël (3–1)“ (француски). French Football Federation. 8 January 2003. Архивирано од изворникот на 3 February 2003. Посетено на 7 August 2010.
 82. „Les tricolores dominent l'Ukraine (5–0)“ (француски). French Football Federation. 10 January 2003. Архивирано од изворникот на 22 April 2003. Посетено на 7 August 2010.
 83. „La France termine troisième (3–2)“ (француски). French Football Federation. 12 January 2003. Архивирано од изворникот на 22 April 2003. Посетено на 16 June 2010.
 84. „Entrée en matière réussie face au Gabon (8–0)“ (француски). French Football Federation. 16 April 2003. Архивирано од изворникот на 19 April 2003. Посетено на 16 June 2010.
 85. „La France poursuit sur sa lancée (3–0)“ (француски). French Football Federation. 17 April 2003. Архивирано од изворникот на 19 April 2003. Посетено на 16 June 2010.
 86. „La France gagne (3–1) et se retrouve en finale!“ (француски). French Football Federation. 19 April 2003. Архивирано од изворникот на 19 April 2003. Посетено на 16 June 2010.
 87. „La France victorieuse à Salerne!“ (француски). French Football Federation. 19 June 2003. Архивирано од изворникот на 25 June 2003. Посетено на 7 August 2010.
 88. „Les Tricolores débutent bien face au Japon (3–2)“ (француски). French Football Federation. 15 June 2003. Архивирано од изворникот на 25 June 2003. Посетено на 7 August 2010.
 89. „La France bat la Finlande (3–1)“ (француски). French Football Federation. 17 June 2003. Архивирано од изворникот на 16 March 2004. Посетено на 7 August 2010.
 90. „Philippe Bergeroo : "Un tournoi riche d'enseignements" (француски). French Football Federation. 1 November 2003. Архивирано од изворникот на 15 June 2009. Посетено на 16 June 2010.
 91. „France lifted by late goals“. Union of European Football Associations. 4 May 2004. Архивирано од изворникот на 31 August 2010. Посетено на 16 June 2010.
 92. „Flamboyant hosts earn final chance“. Union of European Football Associations. 9 May 2004. Архивирано од изворникот на 15 January 2016. Посетено на 16 June 2010.
 93. „2005: Europe extend Meridian domination“. Union of European Football Associations. 1 January 2009. Архивирано од изворникот на 21 July 2010. Посетено на 26 April 2011.
 94. „France v. Germany Match Report“ (француски). French Football Federation. 15 October 2008. Архивирано од изворникот на 29 May 2012. Посетено на 7 January 2011.
 95. „Karim Benzema and Hatem Ben Arfa in Laurent Blanc's first France squad“. Guardian Media Group. 5 August 2010. Посетено на 21 February 2011.
 96. „11/08/2010 Equipe de France A – Amical“ (француски). French Football Federation. 11 August 2010. Архивирано од изворникот на 29 August 2010. Посетено на 23 February 2011.
 97. „France 1 Brazil 0: match report“. The Daily Telegraph. UK. 9 February 2011. Посетено на 26 April 2011.
 98. „Yoann Gourcuff omitted as France announce Euro 2012 squad“. The Independent. 29 May 2012. Посетено на 3 June 2012.
 99. „Benzema, Ribery shine as France thrash Estonia“. Chicago Tribune. 5 June 2012. Архивирано од изворникот на 2 January 2013. Посетено на 5 June 2012.
 100. „After Rain Delay, France Shuts Out Ukraine“. The New York Times. 15 June 2012. Посетено на 17 June 2012.
 101. "Emilie Nef Naf séparée de Jéremy Ménez : désormais c'est tout pour les enfants" (in French).
 102. „Jérémy Ménez profile“. Ligue 1.
 103. Жереми Менез на soccerway


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.