Стефано Пјоли

(Пренасочено од Стефано Пиоли)

Стефано Пјоли (роден на 20 октомври 1965 во Парма) — италијански фудбалски тренер кој моментално се наоѓа на тренерската позиција на ФК Милан и поранешен играч.

Стефано Пјоли
Пиоли како тренер на Лацио во 2015 година
Лични податоци
Роден на 20 октомври 1965(1965-10-20)(58 г.)[1]
Роден во Парма, Италија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Милан Милан (тренер)
Младинска кариера
1979–1982 Парма Парма
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982–1984 Парма Парма 42 (1)
1984–1987 Јувентус Јувентус 35 (0)
1987–1989 Верона Верона 42 (0)
1989–1995 Фјорентина Фјорентина 154 (1)
1995–1996 Падова Падова 4 (0)
1996–1997 Пистоезе Пистоезе 14 (1)
1997–1998 Фјоренцуола Фјоренцуола 21 (0)
1998–1999 ФК Колорно ? (?)
Вкупно 312 (3)
Репрезентација
1985–1987 Италија Италија U21 5 (0)
Тренер на екипи
2003–2004 Салернитана Салернитана
2004–2006 Модена Модена
2006 Модена Модена
2006–2007 Парма Парма
2007–2008 Гросето Гросето
2008–2009 Пјаченца Пјаченца
2009–2010 Сасуоло Сасуоло
2010–2011 Кјево Кјево
2011 Палермо Палермо
2011–2014 Болоња Болоња
2014–2016 Лацио Лацио
2016–2017 Интер Интер
2017–2019 Фјорентина Фјорентина
2019– Милан Милан
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Наводи уреди

  1. „Stefano Pioli è il nuovo allenatore dell'Inter“ (италијански). Il Sole 24 Ore. 8 November 2016. Посетено на 14 July 2019.