Марко Мота (италијански: Marco Motta) е италијански фудбалер, играч од одбраната на Омонија. Најчесто игра на позицијата десен бек.

Марко Мота
Marco Motta.jpg
Лични податоци
Роден на 14 мај 1986 (1986-05-14) (33 г.)
Роден во Мерате, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Омонија Омонија
Број 7
Младинска кариера
Аталанта Аталанта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2005 Аталанта Аталанта 19 (0)
2005-2007 Удинезе Удинезе 36 (1)
2007-2008Торино Торино 24 (1)
2008-2009 Удинезе Удинезе 14 (0)
2009-2010 Рома Рома 29 (0)
2010 Удинезе Удинезе 0 (0)
2010-2012 Јувентус Јувентус 22 (0)
2012Катанија Катанија 13 (0)
2012-2013Болоња Болоња 19 (1)
2013-2014 Јувентус Јувентус 2 (0)
2014Џенова Џенова 13 (1)
2014-2015 Јувентус Јувентус 0 (0)
2015 Вотфорд Вотфорд 9 (0)
2016 Чарлтон Чарлтон 12 (0)
2017-2018 Алмерија Алмерија 46 (3)
2018- Омонија Омонија 0 (0)
Репрезентација
2010  Италија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

За Италијанската репрезентација има само еден настап во август 2010 година против Брегот на Слоновата Коска во пријателски натпревар.