Трабзон ( турски: Trabzon) е град во североисточна Турција на Црно Море, административен центар на покраината Трапзон. Градот има население од 400 187 жители (2006 г.).

Трабзон
Trabzon
Ѕидината во Трабзон
Ѕидината во Трабзон
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Трабзон
  Trabzon
Портал http://www.trabzon.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Орхан Февзи
Географија
Население

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Администрација и политикаУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

  • Фудбалски клубови : Трабзонспор

ИселеништвоУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Надворешни врскиУреди