Олоф Мелберг

Ерик Олоф Мелберг (роден на 3 септември 1977 во Гулспанг), е шведски поранешен фудбалер, играч од одбраната.[1][2]

Олоф Мелберг
Olof Mellberg (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Ерик Олоф Мелберг
Роден на 3 септември 1977 (1977-09-03) (45 г.)
Роден во Гулспанг, Шведска
Држава Шведска Шведска
Висина &100000000000001840000001,84 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 31 јули 2014 (36 г.)
Младинска кариера
1994–1996 Гулспанг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–1997 Дегерфорс Дегерфорс 47 (0)
1997–1998 АИК АИК 17 (0)
1998–2001 Расинг Сантандер Расинг Сантандер 98 (1)
2001–2008 Астон Вила Астон Вила 232 (7)
2008–2009 Јувентус Јувентус 27 (2)
2009–2012 Олимпијакос Олимпијакос 71 (7)
2012–2013 Виљареал Виљареал 29 (2)
2013–2014 Копенхаген Копенхаген 22 (3)
Репрезентација
2000–2012 Шведска Шведска 117 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 10 јуни 2011

Технички карактеристикиУреди

Природна позиција му била централен одбранбен играч, но исто така бил користен и на позицијата десен бек и како внатрешен играч од средниот ред.

ТитулиУреди

  АИКУреди

  Астон ВилаУреди

  ОлимпијакосУреди

НаводиУреди

  1. Профил на Juventus.com. преземено на 09-03-2015
  2. Профил на svenskfotboll.se[мртва врска]. преземено на 09-03-2015