Список на македонски филмови

список на статии на Викимедија

Предлошка:Список на македонски филмови Ова е список на македонски филмови подредени по хронолошки и азбучен редослед.[1]

Хронологија уреди

Ерата на браќата Манаки уреди

1905 уреди

1908 уреди

1911 уреди

1912 уреди

Во рамки на Југословенската кинематографија уреди

1952 уреди

1955 уреди

1957 уреди

1958 уреди

1959 уреди

1960 уреди

1961 уреди

1964 уреди

1965 уреди

1966 уреди

1967 уреди

1968 уреди

1969 уреди

1970 уреди

1971 уреди

1972 уреди

1973 уреди

1975 уреди

1976 уреди

1977 уреди

1978

1979 уреди

1980 уреди

1981 уреди

1982 уреди

1984 уреди

1985 уреди

1986 уреди

1987 уреди

1988 уреди

1989

1991 уреди

Независна македонска кинематографија уреди

1992

1993 уреди

1994 уреди

1995 уреди

1996 уреди

1997 уреди

1998 уреди

1999 уреди

2001 уреди

2003 уреди

2004 уреди

2005 уреди

2006 уреди

2007 уреди

2009 уреди

2010 уреди

2011 уреди

2012 уреди

2013 уреди

2014 уреди

2015

2016

2017

2018

2019

2020 уреди

2021

2022

 • Кајмак
 • Лена и Владимир
 • Нема да бидеш сам
 • Мими'

2023

 • М
 • Те дуа, жими мене

Азбучен каталог [20] уреди


Азбучник A Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

A уреди

Б уреди

В уреди

Г уреди

Д уреди

Е уреди

Ж уреди

З уреди

И уреди

Ј уреди

К уреди

Л уреди

М уреди

Н уреди

О уреди

П уреди

Р уреди

С уреди

Т уреди

У уреди

Ф уреди

Х уреди

Ц уреди

Џ уреди

Белешки уреди

 1. Насловите на филмовите и годината на нивните премиери се преземени од страницата на Македонскиот Информациски Филмски Центар, конкретно од тамошната секција посветена на историскиот развиток на македонскиот филм Архивирано на 18 август 2011 г..
 2. Првата филмска снимка на Балканот[мртва врска].
 3. Мис Стон е првиот македонски игран филм во боја и тоталскоп техника[мртва врска].
 4. Се работи за првата копродукција во Македонија и тоа во производство на „Вардар филм“ и „Хеспериа Филм” од Рим.[мртва врска]
 5. Мирно лето е прва македонска филмска комедија, а и прв игран филм реализиран од македонски режисер[мртва врска] - Димитрие Османли.
 6. Ембрио No. М e првиот македонски цртан филм[мртва врска].
 7. Единствениот македонски филм што има добиено номинација за Оскар.
 8. 8,0 8,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-11-16. Посетено на 2017-01-02.
 9. 9,0 9,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-09-21. Посетено на 2017-01-02.
 10. 10,0 10,1 http://www.telma.mk/vesti/premiera-na-noviot-makedonski-film-dzhgan[мртва врска]
 11. 11,0 11,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-01-25. Посетено на 2017-01-26.
 12. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2020-08-18. Посетено на 2018-01-04.
 13. https://www.slobodnaevropa.mk/a/29174949.html
 14. „На 30 август светска премиера на филмот „Ругање со Христос" на фестивалот во Монтреал“. МКД.мк. Архивирано од изворникот на 2018-08-26. Посетено на 2018-09-16.
 15. 15,0 15,1 „Со „Господ постои, името ѝ е Петрунија" на „Берлинале". Нова Македонија. Посетено на 21 јануари 2019.
 16. „Македонска премиера на „Врба" на Милчо Манчевски“. Радио Слободна Европа. 30 октомври 2019. Посетено на 2 ноември 2019.
 17. „ВТОРА ШАНСА“. Cineplexx. 30 мај 2019. Посетено на 2 ноември 2019.
 18. „„Ефектот на среќа" ќе го отвори „Синедејс" на 7 ноември“. Макфакс.
 19. 19,0 19,1 „ПРВИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ НА ИЛИЈА ПИПЕРКОСКИ, „ДЕДО И ВНУК" ОД УТРЕ ИГРА ВО МИЛЕНИУМ“. Сакам да кажам. 11 декември 2019. Посетено на 12 декември 2019.
 20. Вклучени се и филмовите кои се сѐ уште во изработка (до 2008 година).
 21. „„Година на мајмунот" за отворање на Скопскиот филмски фестивал“. Радио Слободна pero od vegcaniЕвропа. 18 април 2018. Посетено на 22 април 2018.
 22. „Македонскиот филм „Исцелител" на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран на филмскиот фестивал во Солун“. МКД. Архивирано од изворникот на 2020-08-18.
 23. „Филмот „Јавачи на коњи" носи приказна за тројца бездомници и нивните мечти“. МКД. Архивирано од изворникот на 2017-07-14. Посетено на 4 јануари 2018.
 24. Всушност, се работи за хипотетичен филм што би требало да претставува комбинација на трите наредни; за поопширно, види ја статијата.
 25. „Заврши снимањето на македонскиот дел на филмот „Сведок" на режисерот Митко Панов“. Кајгана. Архивирано од изворникот на 2015-03-21.
 26. Оригиналниот назив на филмот е Gypsy Magic; овде е употребена неговата кирилизирана варијанта само заради полесна каталогизација (види го постерот на филмот).

Надворешни врски уреди