Ругање со Христос

Ругање со Христос - македонски филм од 2018 година, прв долгометражен филм на режисерот Јани Бојаџи.

„Ругање со Христос“
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
Младен Крстевски
СценаристЈани Бојаџи
НастапуваатЉупчо Тодоровски-Упа
Јоана Пилиху
Мето Јовановски
Владо Јовановски
Нино Леви
Благоја Чоревски
Јоана Поповска
Младен Крстевски
Жанрдрама
Премиера2018
Времетраење152 мин.
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Филмот трае 152 минути.

СодржинаУреди

Александар е познат новинар во еден угледен француски политички весник, се враќа во неговото родно место Нивици во преспанскиот дел на Егејска Македонија, со цел да дознае кој бил неговиот татко Лазар, кој долго време живеел во Македонија како политички емигрант.

УлогиУреди

Глумец Улога
Љупчо Тодоровски-Упа Александар Филипопулос
Јоана Пилиху Андреа Пападина
Мето Јовановски Лазар
Јоана Поповска Султана
Младен Крстевски Вани
Благоја Чоревски Анести
Владо Јовановски Глигор
Нино Леви /
Кирил Трајковски /
Горан Илиќ /
Кети Дончевска Илиќ /
Ефтим Трајчов Ѓаурски /
Кирил Псалтиров /
Марина Поп Панкова /
Гоце Тодоровски /
Роберт Вељановски /

Надворешни врскиУреди