„Белиот ѕид“ — македонски телевизиски филм од 1978 година. Го режирал Љупчо Билбиловски кој го напишал и сценариото.[1]

„Белиот ѕид“
РежисерЉупчо Билбиловски
СценаристЉупчо Билбиловски
Главни улогиСтоле Аранѓеловиќ
Сабина Ајрула
Марина Немет
Кирил Ќортошев
Тодор Николовски
Жанрдрама
МузикаТомислав Зографски
КинематографијаДраги Таневски
МонтажаКемал Демировиќ
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1978
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Столе Аранѓеловиќ
Сабина Ајрула
Марина Немет
Јорданчо Чевревски
Мето Јовановски
Киро Ќортошев
Тодор Николовски
Катина Иванова
Блашка Дишљенковиќ
Виолета Џамбазова

Останати улоги  ▼

Наводи уреди

Надворешни врски уреди