Црвениот коњ (филм)

филм

Црвениот коњ e македонски филм, во режија на Столе Попов, а според сценариото на Столе Попов и Ташко Георгиевски. Главните улоги ги играат: Бата Живоиновиќ, Сабина Ајрула, Илија Џувалековски, Коле Ангеловски, Ристо Шишков, Борис Чоревски, Мето Јовановски, Данчо Чевревски, Ацо Јовановски, Илија Милчин, Димитар Гешоски, Младен Крстевски, Лиле Георгиева итн. Филмот е снимен врз основа на романотЦрвениот коњ“ на Ташко Георгиевски. Премиерата на филмот била одржана во 1981 година.

„Црвениот коњ“
РежисерСтоле Попов
СценаристСтоле Попов
Главни улогиБата Живоиновиќ
Илија Џувалековски
Мето Јовановски
Ристо Шишков
Сабина Ајрула
Коле Ангеловски
Данчо Чевревски
Борис Чоревски
Столе Аранѓеловиќ
Мара Исаја
Младен Крстевски
Илија Милчин
Лиле Георгиева
Ацо Јовановски
Кирил Ристоски
Марин Бабиќ
Димитар Гешоски
Александар Шехтански
Шишман Ангеловски
Драги Крстевски
Гоце Тодоровски
МузикаАлександар Шехтански
Премиера1981
ЗемјаНР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

За малите екрани во 1983 година е снимена истоимена ТВ серија како преработка на оригиналните дејствија во филмот.

Содржина уреди

Дејството на филмот се одвива од крајот на Граѓанската војна во Грција до почетокот на 1960-тите. Во филмот се прикажува тешката судбина на Борис Тушев (го игра Бата Живоиновиќ) и неговите другари, кои ја трпат тортурата на грчката власт.[1]

Улоги уреди

Глумец Улога
Бата Живоиновиќ Борис Тусев
Илија Џувалековски Никифор
Јорданчо Чевревски Вани Јосмов
Коле Ангеловски Сујде
Радмила Живковиќ Олга
Мето Јовановски Вани Урумов
Лиле Георгиева Дрита
Столе Аранѓеловиќ Никола
Душан Јаниќијевиќ командант
Илија Милчин Лефтер
Ацо Јовановски Сабрија
Ристо Шишков Ставропулос
Владимир Светиев Белиот
Кирил Ристоски командир
Братислав Димитров
Шишман Ангеловски

Останати улоги  ▼

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

  1. Антена, број 824, 11.4.2014, стр. 15.