Вистинска љубов (филм)

Вистинска љубовмакедонски филм снимен во 2016 година во режија на Јани Бојаџи, автор на сценариото е Сашко Насев. Филмот е снимен во продукција на Канал 5. Главните улоги ги играат: Благоја Чоревски, Катина Иванова, Борче Начев, Ирена Илиевска и Владо Денчов.[1]

„Вистинска љубов“
250
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
СценаристСашко Насев
Главни улогиБлагоја Чоревски
Катина Иванова
Борче Начев
Ирена Илиевска
Нино Леви
Мелита Софрониоска
Владо Денчов
Снежана Конеска Руси
Премиера14 февруари 2016
Времетраење104 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Благоја Чоревски Васо Пинго
Катина Иванова Ружа Пинго
Борче Начев Александар Пинго
Ирена Илиевска Наде
Нино Леви градоначалникот
Мелита Софрониоска Смиља
Кети Дончевска Илиќ жената на градоначалникот
Владо Денчов таткото на Наде
Снежана Конеска Руси Рајна
Кирил Трајковски - Максим Тодор

Наводи уреди

Надворешни врски уреди