Бела ноќмакедонски филм снимен во 2015 година во режија и сценарио на Јани Бојаџи. Филмот е снимен во продукција на Канал 5.[1]

„Бела ноќ“
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
Главни улогиМладен Крстевски
Јелена Жугиќ
Игор Стојчевски
Тинка Ристевска
Бранко Бенинов
Премиера2015
ЗемјаМакедонија Македонија

Улоги уреди

Глумец Улога
Младен Крстевски Чорбаџи Димо
Тинка Ристевска Баба Ленка
Игор Стојчевски Маноил
Јелена Жугиќ Слободата
Бранко Бенинов Петруш
Ирена Илиевска Темјана
Васил Михаил Тодор
Јанка Лефкова Вета

Наводи уреди