„Цвеќе на карпата“ - македонски телевизиски филм од 1989 година во боја. Го режирал Благој Андреев, а сценариото го напишал Иван Карадак.

„Цвеќе на карпата“
РежисерБлагој Андреев
СценаристИван Карадак
Главни улогиЈосиф Јосифовски
Мартин Трпчевски
Диме Илиев
Емилија Андреева
Вукан Диневски
Шенка Колозова
Владимир Ангеловски-Дади
Катерина Крстева
Лиле Георгиева
Фирдаус Неби
Жанрсемеен
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1989
Времетраење63 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Јосиф Јосифовски Арсо Соколот
Мартин Трпчевски Коки
Диме Илиев Синот
Емилија Андреева Елена
Катерина Крстева
Вукан Диневски Докторот
Шенка Колозова Секретарката
Лиле Георгиева Докторка
Владимир Ангеловски-Дади
Фирдаус Неби д-р Шабан

Надворешни врски уреди