Томе од бензинската пумпа

„Томе од бензиската пумпа“ — македонски телевизиски филм од 1979 година. Го режирал Јане Петковски, а сценариото го напишал Горан Стефановски.

„Томе од бензиската пумпа“
РежисерЈане Петковски
СценаристГоран Стефановски
Главни улогиИлија Џувалековски
Емилија Андреева
Братислав Димитров
Стојна Костовска
Илко Стефановски
Душко Костовски
Жанрдрама
МузикаСлаве Димитров
КинематографијаЉубомир Вагленаров
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1979
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги

уреди
Глумец Улога
Емилија Андреева
Братислав Димитров
Илија Џувалековски
Стојна Костовска
Костадинка Велковска
Илко Стефановски
Виолета Шапковска
Соња Каранџуловска
Ѓокица Лукаревски
Душко Костовски
Димитар Костов
Ангелина Иванова

Надворешни врски

уреди