Година на мајмунот

Година на мајмунот — македонска комедија и драма од 2018, трето дело на режисерот Владимир Блажевски, кој е и сценарист на филмот.[1]

„Година на мајмунот“
РежисерВладимир Блажевски
СценаристВладимир Блажевски
Главни улогиИгор Ангелов
Береда Решит
Марија Кон
Митко Апостоловски
Мите Грозданов
Борис Чоревски
Тања Кочовска
Крсте Јовановски
Жанркомедија, драма
Премиера2018
Времетраење112 мин.
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Содржина уреди

Филмот е топла приказна за пријателството меѓу Цобе и мајмунот Коко, кое наеднаш ќе биде прекинато и Коко ќе исчезне по што ќе настане целосен хаос во државата пропратена со аферата „Коко“.

Филмот трае 112 минути.

Улоги уреди

Улогите ги толкуваат
Глумец Улога
Игор Ангелов Цобе
Береда Решит Љатиф
Марија Кон Вилма
Фаик Мефаилоски Аце
Тања Кочовска Директорката
Митко Апостоловски Љупчо Лепи
Соња Каранџуловска Келнерка
Мите Грозданов Хорист
Борис Чоревски Комшија 1
Крсте Јовановски Комшија 2
Стојан Арев Попот
Благица Трпковска Новинарка
Горан Илиќ Сопругот на Горде
Ратка Радмановиќ Бабата од селото
Кирил Гравчев Бездомник
Владимир Тулиев Пијаница
Јасмина Билаловиќ Горде
Слободан Степановски Работник 1
Миле Вратеовски Работник 2
Елена Трајковска Ана Илиева
Ѓорѓи Нешкоски Презентер
Диме Илиев Политичар
Благој Веселинов Директор на ТВ
Милорад Ангелов Репортер
Дениз Абдула Бегалец
Александар Степанулески Возачот
Антонио Димитриевски Пламен Стоичков

Наводи уреди

Надворешни врски уреди