Болка на душатамакедонска серија од 2016 година во режија на Јани Бојаџи, кој е автор и на сценариото. Серијата е снимена во продукција на Канал 5, извршен продуцент на серијата е Јани Бојаџи. Главните улоги ги играат: Бранко Бенинов, Кирил Трајковски, Васил Михаил, Ванчо Крстевски, Марина Поп Панкова, Јана Клејн, Ирена Илиевска.[1]

Болка на душата
Напишана одЈани Бојаџи
Режирана одЈани Бојаџи
УлогиБранко Бенинов
Марина Поп Панкова
Ванчо Крстевски
Тинка Ристевска
Кирил Трајковски
Васил Михаил
Јана Клејн
Мите Грозданов
Младен Крстевски
Горан Илиќ
Симеон Мони Дамевски
Ванчо Мелев
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди4
Производство
Продуцент(и)Јани Бојаџи
Времетраење60 мин
Прикажување
Првична мрежаКанал 5
Првично прикажување11 октомври 2016 - 19 октомври 2016

Улоги уреди

Глумец Улога
Бранко Бенинов Инспекторот
Марина Поп Панкова Жана Демол
Кирил Трајковски Перев
Ванчо Крстевски Киро Валиев
Тинка Ристевска Стана Валиева
Јана Клејн Кристина Тесар
Младен Крстевски Докторот
Васил Михаил Емануел Ќелешов
Мите Грозданов Овчарот Дељо
Горан Илиќ Монахот
Ирена Илиевска Секретарка
Томе Витанов Царински полицаец
Миа Кантарџиева Докторката
Симеон Мони Дамевски Сопругот на Демол
Коста Ангов Преведувач
Елена Трајковска Пејачка во кафеана
Ванчо Мелев Ристо Ортомаров
Горан Јовановски Гостин

Наводи уреди

Надворешни врски уреди