„Пикасо“ — македонски телевизиски филм од 1987 година во боја. Го режирал Аљоша Симјановски, кој го напишал и сценариото.

„Пикасо“
РежисерАљоша Симјановски
СценаристАљоша Симјановски
Главни улогиПетар Георгиевски
Наташа Чуљковиќ
Владимир Ендровски
Снежана Стамеска
Благоја Чоревски
Александар Шехтански
Жанрдрама
МузикаАљоша Симјановски
КинематографијаДиме Пејовски
МонтажаЛазар Секуловски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1987
Времетраење63 мин
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги Уреди

Глумец Улога
Петар Георгиевски Огнен
Наташа Чуљковиќ Наташа
Владимир Ендровски Чарли
Катерина Ангелова
Благоја Чоревски
Бранко Ѓорчев
Кирил Поп Христов
Соња Каранџуловска
Дубравка Киселички
Снежана Михајловиќ
Снежана Стамеска
Александар Шехтански

Надворешни врски Уреди