Сонце зад решетки (филм)

„Сонце зад решетки“ - македонски филм од 1957 година. Го режирал Славко Јаневски, кој исто така го напишал и сценариото.

„Сонце зад решетки“
РежисерСлавко Јаневски
СценаристСлавко Јаневски
Жанркраток игран филм
МузикаЛадислав Палфи
КинематографијаБранко Михајловски
МонтажаДрагомир Панков
ДистрибутерВардар филм
Премиера1957
Времетраење18 мин
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

СодржинаУреди

Приказна за љубовта меѓу дете и куче. И во моментите кога кучето го фаќа шинтер, детето останува покрај својот другар и со својата упорност го принудува шинтерот да му го врати кучето.

Надворешни врскиУреди