Сестри — македонски игран филм од 2021 година.

„Сестри“
РежисерДина Дума
ПродуцентМарија Димитрова
СценаристДина Дума и Мартин Иванов
Главни улогиАнтонија Белазелкоска
Миа Жиро
Марија Јанчевска
Ханис Багашов
МузикаИгор Василев-Новоградска
КинематографијаНаум Доксевски
Премиера2021
ЗемјаМакедонија
Јазикмакедонски

Ова е дебитански филм на Дина Дума, која го напишала и сценариото заедно со Мартин Иванов.

Премиерно е прикажан на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, каде во официјалната селекција ја доби специјалната награда од жирито.[1]

Исто така, овој филм беше Македонски кандидат за оскар на 94. доделување на оскарите.

Дејство

уреди

Филмот е приказна за две млади девојки, средношколки, кои се нераздвојни. Нивното пријателство ќе биде доведено во прашање кога ќе постираат експлицитно видео на јавните мрежи од тинејџерски секс среде школски тоалет.

Улоги

уреди
Глумец Улога
Антонија Белазелкоска Маја
Миа Жиро Јана
Марија Јанчевска Елена
Ханис Багашов Крис

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди