Прашина (филм)


Прашина е македонски филм од 2001 година, режиран од Милчо Манчевски. Во овој филм главните улоги се глумени од страна на Џозеф Фајнес, Дејвид Венам, Адријан Лестер, Ен Броше и Николина Кујача, а музиката е создадена од познатиот македонски музичар Кирил Џајковски.

„Прашина“
Dust.jpg
Промотивна фотографија за филмот Прашина
РежисерМилчо Манчевски
ПродуцентКрис Оти
Весна Јованоска
Доменико Прокачи
СценаристМилчо Манчевски
НастапуваатЏозеф Фајнес
Дејвид Венам
Адријан Лестер
Ен Броше
Вера Фармига
Николина Кујача
Розмари Марфи
МузикаКирил Џајковски
МонтажаГастер Николас
ПремиераИталија 29 август, 2001
Канада 7 септември, 2001
Македонија 10 октомври, 2001
Времетраење127 минути
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

СодржинаУреди

"Прашина" раскажува две приказни истовремено и во заднината прави скокови од почетокот на 20 век до американскиот современ културен момент. На почетокот на 20 век, на американскиот запад, двајца браќа се вљубуваат во иста жена. Лилит го одбира помладиот Елаја, а Лук заминува за Европа, каде неговите демони го водат во Македонија.

Филмот е приказна за љубовта, но и за омразата, која доведува до фатален крај на главните ликови.

Надворешни ВрскиУреди

Прашина на МИФЦ