Последниот фалцер

Последниот фалцер — македонски ТВ-филм снимен во 2003 година во режија на Младен Крстевски. Во продукција на МРТ. Главните улоги ги играат: Данчо Чевревски, Весна Димитровска, Младен Крстевски, Кица Ивковска Велјановска, Ѓорѓи Колозов.[1]

„Последниот фалцер“
РежисерМладен Крстевски
СценаристФрида Филиповиќ
Главни улогиЃорѓи Колозов
Младен Крстевски
Кица Ивковска Велјановска
Данчо Чевревски
Весна Димитровска
Марјан Чакмакоски
Маја Вељковиќ-Пановска
Ѓорѓи Тодоровски
МузикаАлександар Илиев
КинематографијаДраги Таневски
МонтажаБлаже Дулев
Премиера2003
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Данчо Чевревски Дамјан
Весна Димитровска Дили
Младен Крстевски Панцир
Ѓорѓи Колозов Грбавиот
Маја Вељковиќ-Пановска Венда
Кица Ивковска Велјановска Цона
Дарко Ќириќ Коле
Благоја Спиркоски-Џумерко Полицаецот
Јордан Витанов Абдула
Марјан Чакмакоски Аљуш
Андон Јовановски Пишувачот на графити
Ѓорѓи Тодоровски Циганот
Васил Зафирчев Љубовникот од лифтот
Зоран Љутков Џони
Цветанка Чавлеска Циганката

Наводи уреди

  1. „Последниот фалцер“. ИМДб. Посетено на 24 септември 2021.

Надворешни врски уреди