Фросина (филм)

филм
(Пренасочено од Фросина)

Фросина — првиот македонски игран филм по сценарио на Владо Малески, а во режија на Воислав Нановиќ. Претставен е во 1952 г. Снимател бил Киро Билбиловски, а музиката ја компонирал Трајко Прокопиев, сценографијата е на Милан Васиќ, а асистент на режија бил Трајче Попов. Премиерата била одржана на 28 јуни 1952 година во скопското кино „Култура“[1]. Главната улога, ликот на мајката, го толкува Мери Бошкова, а во другите улоги играат Ацо Јовановски, Петар Вељановски, Предраг Наѓа и други.

„Фросина“
Фросина (филм).jpg
Фросина
РежисерВоислав Нановиќ
СценаристВладо Малески
Главни улогиМери Бошкова
Ацо Јовановски
Петар Вељановски
Предраг Наѓа
Петре Прличко
Илија Џувалековски
Љупка Џундева
Кирил Ќортошев
Жанрдрама
МузикаТрајко Прокопиев
ДистрибутерКино Култура
Премиера28 јуни 1952
Времетраење79 мин.
ДржаваНР Македонија НР Македонија
Јазикмакедонски

Филмот е снимен во црно-бела техника, со времетраење од 79 минути, со стандардна техника на 35 милиметри. Жанрот е социјална драма, која ја обработува темата на печалбарскиот живот, војната и трагичниот живот на една мајка.

УлогиУреди

НаводиУреди

  1. „Филмот "Фросина" полни 50 години“. Посетено на 2012-09-02.[мртва врска]