Каца — македонски телевизиски филм снимен во 1999 година во режија на Драган Велјановски. Автори на сценариото се Ацо Видиков и Шенка Колозова. Главните улоги ги играат: Ѓорѓи Колозов, Шенка Колозова, Ацо Видиков, Владимир Ангеловски, Ванчо Петрушевски, Васо Ангелов, Љупчо Настов, Данчо Бањански, Лазар Бараков.[1]

„Каца“
РежисерДраган Велјановски
ПродуцентАцо Видиков
СценаристАцо Видиков
Главни улогиАцо Видиков
Шенка Колозова
Ѓорѓи Колозов
Владимир Ангеловски
Ванчо Петрушевски
Гоце Тодоровски
Лазар Бараков
Љупчо Настов
Мите Грозданов
Бранко Ѓорчев
Данчо Бањански
Александар Малинков
Васо Ангелов
МузикаТрио Гранде
Премиера1999
ЗемјаМакедонија Македонија

Улоги уреди

Глумец Улога
Ацо Видиков Перо
Шенка Колозова Жената
Ѓорѓи Колозов Трајче
Владимир Ангеловски Полицаец 1
Ванчо Петрушевски Полицаец 2
Гоце Тодоровски Митре
Мите Грозданов Ристе
Бранко Ѓорчев Ване
Александар Малинков Миле
Данчо Бањански Димо
Васо Ангелов Падарот
Самоил Дуковски Комшија 1
Душица Стојановска Шанкерка
Љупчо Настов Иле
Лазар Бараков Улавиот
Милица Гочевска Снаата
Диме Коцевски Келнерот

Наводи уреди

  1. „Каца“. ИМДб. Посетено на 23 септември 2021.

Надворешни врски уреди