Војвода Спиро Црне (филм)

„Војвода Спиро Црне “ - македонски телевизиски филм од 1976 година. Го режирал Димитрие Османли.

„Војвода Спиро Црне“
РежисерДимитрие Османли
НастапуваатМери Бошкова
Вукан Диневски
Илија Џувалековски
Ацо Јовановски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1976
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Мери Бошкова
Вукан Диневски
Илија Џувалековски
Ацо Јовановски
Божо Софрониевски Свештеник
Владимир Светиев

Надворешни врскиУреди