Кревање тегови на Летните олимписки игри 2016

Натпреварите во кревање тегови на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро ќе се одржат од 6 до 16 август во Павилјон 2 на зданието „Риосентро“. Во нив учествуваат 260 натпреварувачи (156 мажи 104 жени) и тоа во 15 разни дисциплини според тежински категории.[1]

Кревање тегови
на Летните олимписки игри 2016
Weightlifting, Rio 2016.png
ОдржувалиштеРиосентро — Павилјон 2
Денови6–16 август 2016
Натпреварувачи260
«20122020»
Кревање тегови на
Летните олимписки игри 2016

Weightlifting pictogram.svg
Список на натпреварувачи
Мажи Жени
  до 56 кг     до 48 кг  
до 62 кг до 53 кг
до 69 кг до 58 кг
до 77 кг до 63 кг
до 85 кг до 69 кг
до 94 кг до 75 кг
до 105 кг преку 75 кг
преку 105 кг

ДисциплиниУреди

Учесниците се натпреваруваат во следниве 15 дисциплини:

 • до 56 кг за мажи
 • до 62 кг за мажи
 • до 69 кг за мажи
 • до 77 кг за мажи
 • до 85 кг за мажи
 • до 94 кг за мажи
 • до 105 кг за мажи
 • преку 105 кг за мажи
 • до 48 кг за жени
 • до 53 кг за жени
 • до 58 кг за жени
 • до 63 кг за жени
 • до 69 кг за жени
 • до 75 кг за жени
 • преку 75 кг за жени

Распоред на натпреваритеУреди

Секој натпреварувачки ден се состои од највеќе три дела:

 • утрински (У): 10:00-14:00 BRT (15:00-19:00 ч. CEST)[2]
 • попладневен (П): 15:30-17:30 BRT (20:30-22:30 ч. CEST)[2]
 • вечерен (В): 19:00-21:00 BRT (00:00-02:00 ч. CEST)[2]
К Квалификација Ф Финале
Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 пет 12 саб 13 нед 14 пон 15 вто 16
Дисциплина ↓ В У П В У П В У П В У П В У П В П В В П В П В
Мажи
До 56 кг К Ф
До 62 кг К Ф
До 69 кг К Ф
До 77 кг К Ф
До 85 кг К Ф
До 94 кг К Ф
До 105 кг К Ф
Преку 105 кг К Ф
Жени
До 48 кг ф
До 53 кг К Ф
До 58 кг К Ф
До 63 кг К Ф
До 69 кг К Ф
До 75 кг К Ф
Преку 75 кг Ф

КвалификацииУреди

Како и во 2012 г., во конкуренција влегуваат 260 натпреварувачи со елиминација по екипен и поединечен пат. Бразил како домаќин безусловно добива три машки и две женски места, а десет места (шест машки и четири женски) се доделуваат по покана на Тројната комисија. Останатите места се определуваат со елиминација.[3][4]

УчествоУреди

Земји-учесничкиУреди

НатпреварувачиУреди

Освоени медалиУреди

Вкупно медалиУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Тајланд 1 0 1 2
2   Кина 1 0 0 1
  Кинески Тајпеј 1 0 0 1
4   Индонезија 0 1 0 1
  Северна Кореја 0 1 0 1
  Филипини 0 1 0 1
7   Јапонија 0 0 1 1
  Јужна Кореја 0 0 1 1
Вкупно 3 3 3 9

Дисциплини во машка конкуренцијаУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 56 кг
подробно
Лонг Чингчиен
  Кина
Ом Јун-чол
  Северна Кореја
Синпет Круајтонг
  Тајланд
до 62 кг
подробно
до 69 кг
подробно
до 77 кг
подробно
до 85 кг
подробно
до 94 кг
подробно
до 105 кг
подробно
преку 105 кг
подробно

Дисциплини во женска конкуренцијаУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 48 кг
подробно
Сопита Танасан
  Тајланд
Шри Вахјуни Агустијани
  Индонезија
Хироми Мијаке
  Јапонија
до 53 кг
подробно
Су Шуѓинг
  Кинески Тајпеј
Хидилин Дијас
  Филипини
Јун Џин-хе
  Јужна Кореја
до 58 кг
подробно
до 63 кг
подробно
до 69 кг
подробно
до 75 кг
подробно
преку 75 кг
подробно

НаводиУреди

 1. „Rio 2016: Weightlifting“. Rio 2016. Посетено на 17 April 2015.
 2. 2,0 2,1 2,2 време во Македонија.
 3. „Rio 2016 – IWF Weightlifting Qualification System“ (PDF). IWF. Посетено на 22 June 2015.
 4. „Weightlifting qualification criteria for Rio 2016 approved by IOC“. Inside the Games. 2 February 2014. Посетено на 22 June 2015.