Кревање тегови на Летните олимписки игри 2016 — до 48 кг за жени

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 48 кг во женска конкуренција на Летните олимписки игри 2016 се одржа на 6 август во арената Риосентро.[1]

Кревање тегови за жени до 48 кг
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеРиосентро
Ден6 август
Натпреварувачи15 од 15 земји
Медалисти
Gold medal   Тајланд
Silver medal   Индонезија
Bronze medal   Јапонија
«20122020»
Кревање тегови на
Летните олимписки игри 2016

Weightlifting pictogram.svg
Список на натпреварувачи
Мажи Жени
  до 56 кг     до 48 кг  
до 62 кг до 53 кг
до 69 кг до 58 кг
до 77 кг до 63 кг
до 85 кг до 69 кг
до 94 кг до 75 кг
до 105 кг преку 75 кг
преку 105 кг

Во оваа дисциплина се натпреварувале вкупно 12 натпреварувачки.

РаспоредУреди

Саатницата е по бразилско време (UTC-03:00).

Датум Време Група
6 август 2016 19:00 Група А

РекордиУреди

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди биле:

Светски рекорд Еден потег   Јанг Лиан 98 кг Санто Доминго, Доминиканска Република 1 октомври 2006
Постепено   Нурчан Тајлан 121 кг Анталија, Турција 17 септември 2010
Вкупно   Јанг Лиан 217 кг Санто Доминго, Доминиканска Република 1 октомври 2006
Олимписки рекорд Еден потег   Нурчан Тајлан 97 кг Атина, Грција 14 август 2004
Постепено   Чен Сесја 117 кг Пекинг, Кина 9 август 2008
Вкупно   Чен Сесја 212 кг Пекинг, Кина 9 август 2008

РезултатиУреди

Позиција Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
    Сопита Танасан (ТАЈ) A 47.91 88 90 92 92 106 108 110 108 200
    Шри Вахјуни Агустијани (IDN) A 47.25 82 85 87 85 107 115 115 107 192
    Хироми Мијаке (ЈАП) A 47.95 81 81 81 81 105 107 107 107 188
4   Беатриз Пирон (ДОМ) A 47.50 85 87 87 85 102 105 105 102 187
5   Маргарита Јелисејева (КАЗ) A 47.72 80 84 84 80 103 106 106 106 186
6   Морган Кинг (САД) A 47.79 80 82 83 83 100 103 103 100 183
7   Чен Веи-линг (ТПЕ) A 47.13 75 79 81 81 99 100 100 100 181
8   Јулија Паратова (УКР) A 47.74 84 86 86 84 95 95 98 95 179
9   Роилја Ранаивосоа (МАВ) A 47.90 73 78 80 80 93 98 100 93 173
10   Жанил Окоева (KGZ) A 47.56 68 72 75 72 92 97 101 97 169
  Саиком Мирабаи Чану (IND) A 47.77 82 82 84 82 104 106 106
  Вуонг Тхи Хујен (Виетнам) A 47.84 83 84 84

НаводиУреди

  1. „Rio 2016: Weightlifting“. Rio 2016. Посетено на 17 April 2015.