Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012

Натпреварите во кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 беа одржани од 28 јули до 7 август, во Ексел центарот. Учествуваа вкупно 260 натпреварувачи (156 мажи и 104 жени). Беа поделени вкупно 15 златни медали, и тоа осум во машка конкуренција и седум во женска конкуренција.[1]

Ексел центар
Olympic flag.svg

РезултатиУреди

Машки дисциплиниУреди

Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

 
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг
Дисциплина Злато Сребро Бронза
56 кг
подробно
Ом Јун Чол
  Северна Кореја
Ву Џингбиао
  Кина
Валентин Христов
  Азербејџан
62 кг
подробно
Ким Ун Гук
  Северна Кореја
Оскар Фигуероа
  Колумбија
Еко Јули Ираван
  Индонезија
69 кг
подробно
Лин Кингфенг
  Кина
Тријатно Тријатно
  Индонезија
Разван Мартин
  Романија
77 кг
подробно
Ли Ксиаојун
  Кина
Лу Хаојие
  Кина
Иван Камбар
  Куба
85 кг
подробно
Адријан Зиелински
  Полска
Апти Аухадов
  Русија
Киануш Ростами
  Иран
94 кг
подробно
Илија Илин
  Казахстан
Александар Иванов
  Русија
Анатоли Чирику
  Молдавија
105 кг
подробно
Олексиј Торохитиј
  Украина
Наваб Насиршалал
  Иран
Бартоломеј Бонк
  Полска
+105 кг
подробно
Бехдад Салими
  Иран
Сајад Аноуширавани
  Иран
Руслан Албегов
  Русија

Женски дисциплиниУреди

Дисциплина Злато Сребро Бронза
48 кг
подробно
Ванг Минџиен
  Кина
Хироми Мијаке
  Јапонија
Рианг Чун-Хва
  Северна Кореја
53 кг
подробно
Зулфија Чиншанло
  Казахстан
Шу Шу-чинг
  Кинески Тајпеј
Кристина Иову
  Молдавија
58 кг
подробно
Ли Ксујинг
  Кина
Пимсири Сиракаев
  Тајланд
Јулија Калина
  Украина
63 кг
подробно
Маја Манеза
  Казахстан
Светлана Царукајева
  Русија
Кристин Гирард
  Канада
69 кг
подробно
Рим Јонг Сим
  Северна Кореја
Роксана Кокош
  Романија
Марина Шерманкова
  Белорусија
75 кг
подробно
Светлана Подобедова
  Казахстан
Наталија Заболотнаја
  Русија
Ирина Кулеша
  Белорусија
+75 кг
подробно
Жу Лулу
  Кина
Татијана Каширина
  Русија
Хрипсиме Хуршудјан
  Ерменија

Табела на медалиУреди

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Кина 5 2 0 7
2   Казахстан 4 0 0 4
3   Северна Кореја 3 0 1 4
4   Иран 1 2 1 4
5   Полска 1 0 1 2
  Украина 1 0 1 2
7   Русија 0 5 1 6
8   Индонезија 0 1 1 2
  Романија 0 1 1 2
10   Кинески Тајпеј 0 1 0 1
  Колумбија 0 1 0 1
  Јапонија 0 1 0 1
  Тајланд 0 1 0 1
14   Белорусија 0 0 2 2
  Молдавија 0 0 2 2
16   Азербејџан 0 0 1 1
  Канада 0 0 1 1
  Куба 0 0 1 1
  Ерменија 0 0 1 1
Вкупно 15 15 15 45

НаводиУреди

  1. „Weightlifting“. London 2012 Olympic and Paralympic Games. Архивирано од изворникот на 2012-05-29. Посетено на 2011-05-31.

Надворешни врскиУреди