< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

899 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 899. година пред новата ера, 899. од првиот милениум п.н.е., 99. од 9 век п.н.е. и последна од 890-тите п.н.е.

900 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар900 п.н.е.
DCCCXCIX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 44
Старогрчка ера124 пред 1. олимпијада
Асирски календар3851
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1492
Берберски календар51
Будистички календар−355
Бурмански календар−1537
Византиски календар4609–4610
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1797 или 1737
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1798 или 1738
Коптски календар−1183 – −1182
Етиопски календар−907 – −906
Еврејски календар2861–2862
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−843 – −842
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2201–2202
Холоценски календар9101
Ирански календар1521 п.п. – 1520 п.п.
Исламски календар1568 п.х. – 1567 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1434
Мингуо-календар2811 пред Р. Кина
民前2811年
Нанакшахи−2367
Тајландски сончев календар−357 – −356
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−773 или −1154 или −1926
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−772 или −1153 или −1925

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4609 и 4610 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3851 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2861 и 2862 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 146 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 899 година се протега во 1737 и 1738, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1797 и 1798 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 356 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1567 и 1566 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...