< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

831 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 831. година пред новата ера, 831. од првиот милениум п.н.е., 31. од 9 век п.н.е. и втора од 830-тите п.н.е.

832 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар832 п.н.е.
DCCCXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 49
Старогрчка ера56 пред 1. олимпијада
Асирски календар3919
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1424
Берберски календар119
Будистички календар−287
Бурмански календар−1469
Византиски календар4677–4678
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1865 или 1805
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1866 или 1806
Коптски календар−1115 – −1114
Етиопски календар−839 – −838
Еврејски календар2929–2930
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−775 – −774
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2269–2270
Холоценски календар9169
Ирански календар1453 п.п. – 1452 п.п.
Исламски календар1498 п.х. – 1497 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1502
Мингуо-календар2743 пред Р. Кина
民前2743年
Нанакшахи−2299
Тајландски сончев календар−289 – −288
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−705 или −1086 или −1858
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−704 или −1085 или −1857

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4677 и 4678 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3919 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2929 и 2930 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 78 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 831 година се протега во 1805 и 1806, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1865 и 1866 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 288 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1497 и 1496 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...