< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

880 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 880. година пред новата ера, 880. од првиот милениум п.н.е., 80. од 9 век п.н.е. и прва од 880-тите п.н.е.

881 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар881 п.н.е.
DCCCLXXX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 63
Старогрчка ера105 пред 1. олимпијада
Асирски календар3870
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1473
Берберски календар70
Будистички календар−336
Бурмански календар−1518
Византиски календар4628–4629
Кинески календар己卯(зем. зајак)
1816 или 1756
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
1817 или 1757
Коптски календар−1164 – −1163
Етиопски календар−888 – −887
Еврејски календар2880–2881
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−824 – −823
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2220–2221
Холоценски календар9120
Ирански календар1502 п.п. – 1501 п.п.
Исламски календар1548 п.х. – 1547 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1453
Мингуо-календар2792 пред Р. Кина
民前2792年
Нанакшахи−2348
Тајландски сончев календар−338 – −337
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−754 или −1135 или −1907
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−753 или −1134 или −1906

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4628 и 4629 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3870 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2880 и 2881 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 127 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 880 година се протега во 1756 и 1757, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1816 и 1817 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 337 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1547 и 1546 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...