< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

893 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 893. година пред новата ера, 893. од првиот милениум п.н.е., 93. од 9 век п.н.е. и четвртта од 890-тите п.н.е.

894 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар894 п.н.е.
DCCCXCIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 50
Старогрчка ера118 пред 1. олимпијада
Асирски календар3857
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1486
Берберски календар57
Будистички календар−349
Бурмански календар−1531
Византиски календар4615–4616
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
1803 или 1743
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
1804 или 1744
Коптски календар−1177 – −1176
Етиопски календар−901 – −900
Еврејски календар2867–2868
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−837 – −836
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2207–2208
Холоценски календар9107
Ирански календар1515 п.п. – 1514 п.п.
Исламски календар1562 п.х. – 1561 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1440
Мингуо-календар2805 пред Р. Кина
民前2805年
Нанакшахи−2361
Тајландски сончев календар−351 – −350
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
−767 или −1148 или −1920
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
−766 или −1147 или −1919

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4615 и 4616 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3857 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2867 и 2868 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 140 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 893 година се протега во 1743 и 1744, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1803 и 1804 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 350 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1561 и 1560 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...