< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

868 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 868. година пред новата ера, 868. од првиот милениум п.н.е., 68. од 9 век п.н.е. и деветта од 860-тите п.н.е.

869 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар869 п.н.е.
DCCCLXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 12
Старогрчка ера93 пред 1. олимпијада
Асирски календар3882
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1461
Берберски календар82
Будистички календар−324
Бурмански календар−1506
Византиски календар4640–4641
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1828 или 1768
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1829 или 1769
Коптски календар−1152 – −1151
Етиопски календар−876 – −875
Еврејски календар2892–2893
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−812 – −811
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2232–2233
Холоценски календар9132
Ирански календар1490 п.п. – 1489 п.п.
Исламски календар1536 п.х. – 1535 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1465
Мингуо-календар2780 пред Р. Кина
民前2780年
Нанакшахи−2336
Тајландски сончев календар−326 – −325
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−742 или −1123 или −1895
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−741 или −1122 или −1894

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4640 и 4641 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3882 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2892 и 2893 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 115 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 868 година се протега во 1768 и 1769, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1828 и 1829 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 325 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1535 и 1534 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...