< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

863 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 863. година пред новата ера, 863. од првиот милениум п.н.е., 63. од 9 век п.н.е. и четвртта од 860-тите п.н.е.

864 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар864 п.н.е.
DCCCLXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 17
Старогрчка ера88 пред 1. олимпијада
Асирски календар3887
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1456
Берберски календар87
Будистички календар−319
Бурмански календар−1501
Византиски календар4645–4646
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
1833 или 1773
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
1834 или 1774
Коптски календар−1147 – −1146
Етиопски календар−871 – −870
Еврејски календар2897–2898
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−807 – −806
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2237–2238
Холоценски календар9137
Ирански календар1485 п.п. – 1484 п.п.
Исламски календар1531 п.х. – 1530 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1470
Мингуо-календар2775 пред Р. Кина
民前2775年
Нанакшахи−2331
Тајландски сончев календар−321 – −320
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
−737 или −1118 или −1890
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
−736 или −1117 или −1889

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4645 и 4646 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3887 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2897 и 2898 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 110 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 863 година се протега во 1773 и 1774, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1833 и 1834 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 320 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1530 и 1529 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...