< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

854 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 854. година пред новата ера, 854. од првиот милениум п.н.е., 54. од 9 век п.н.е. и петта од 850-тите п.н.е.

855 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар855 п.н.е.
DCCCLIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 26
Старогрчка ера79 пред 1. олимпијада
Асирски календар3896
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1447
Берберски календар96
Будистички календар−310
Бурмански календар−1492
Византиски календар4654–4655
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1842 или 1782
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1843 или 1783
Коптски календар−1138 – −1137
Етиопски календар−862 – −861
Еврејски календар2906–2907
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−798 – −797
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2246–2247
Холоценски календар9146
Ирански календар1476 п.п. – 1475 п.п.
Исламски календар1521 п.х. – 1520 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1479
Мингуо-календар2766 пред Р. Кина
民前2766年
Нанакшахи−2322
Тајландски сончев календар−312 – −311
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−728 или −1109 или −1881
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−727 или −1108 или −1880

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4654 и 4655 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3896 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2906 и 2907 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 101 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 854 година се протега во 1782 и 1783, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1842 и 1843 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 311 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1520 и 1519 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...