< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

860 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 860. година пред новата ера, 860. од првиот милениум п.н.е., 60. од 9 век п.н.е. и прва од 860-тите п.н.е.

861 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар861 п.н.е.
DCCCLX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 20
Старогрчка ера85 пред 1. олимпијада
Асирски календар3890
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1453
Берберски календар90
Будистички календар−316
Бурмански календар−1498
Византиски календар4648–4649
Кинески календар己亥(зем. свиња)
1836 или 1776
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
1837 или 1777
Коптски календар−1144 – −1143
Етиопски календар−868 – −867
Еврејски календар2900–2901
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−804 – −803
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2240–2241
Холоценски календар9140
Ирански календар1482 п.п. – 1481 п.п.
Исламски календар1528 п.х. – 1526 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1473
Мингуо-календар2772 пред Р. Кина
民前2772年
Нанакшахи−2328
Тајландски сончев календар−318 – −317
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−734 или −1115 или −1887
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−733 или −1114 или −1886

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4648 и 4649 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3890 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2900 и 2901 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 107 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 860 година се протега во 1776 и 1777, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1836 и 1837 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 317 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1527 и 1525 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...