< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

806 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 806. година пред новата ера, 806. од првиот милениум п.н.е., 6. од 9 век п.н.е. и седма од 800-тите п.н.е.

807 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар807 п.н.е.
DCCCVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 74
Старогрчка ера31 пред 1. олимпијада
Асирски календар3944
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1399
Берберски календар144
Будистички календар−262
Бурмански календар−1444
Византиски календар4702–4703
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1890 или 1830
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1891 или 1831
Коптски календар−1090 – −1089
Етиопски календар−814 – −813
Еврејски календар2954–2955
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−750 – −749
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2294–2295
Холоценски календар9194
Ирански календар1428 п.п. – 1427 п.п.
Исламски календар1472 п.х. – 1471 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1527
Мингуо-календар2718 пред Р. Кина
民前2718年
Нанакшахи−2274
Тајландски сончев календар−264 – −263
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−680 или −1061 или −1833
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−679 или −1060 или −1832

Други календари Уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4702 и 4703 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3944 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2954 и 2955 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 53 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 806 година се протега во 1830 и 1831, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1890 и 1891 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 263 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1471 и 1470 исламска година пред хиџра.

Настани Уреди

  • ...

Личности Уреди

  • ...

Откритија Уреди

  • ...