< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

839 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 839. година пред новата ера, 839. од првиот милениум п.н.е., 39. од 9 век п.н.е. и последна од 830-тите п.н.е.

840 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар840 п.н.е.
DCCCXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 41
Старогрчка ера64 пред 1. олимпијада
Асирски календар3911
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1432
Берберски календар111
Будистички календар−295
Бурмански календар−1477
Византиски календар4669–4670
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1857 или 1797
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1858 или 1798
Коптски календар−1123 – −1122
Етиопски календар−847 – −846
Еврејски календар2921–2922
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−783 – −782
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2261–2262
Холоценски календар9161
Ирански календар1461 п.п. – 1460 п.п.
Исламски календар1506 п.х. – 1505 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1494
Мингуо-календар2751 пред Р. Кина
民前2751年
Нанакшахи−2307
Тајландски сончев календар−297 – −296
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−713 или −1094 или −1866
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−712 или −1093 или −1865

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4669 и 4670 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3911 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2921 и 2922 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 86 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 839 година се протега во 1797 и 1798, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1857 и 1858 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 296 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1505 и 1504 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...