< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

853 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 853. година пред новата ера, 853. од првиот милениум п.н.е., 53. од 9 век п.н.е. и четвртта од 850-тите п.н.е.

854 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар854 п.н.е.
DCCCLIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 27
Старогрчка ера78 пред 1. олимпијада
Асирски календар3897
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1446
Берберски календар97
Будистички календар−309
Бурмански календар−1491
Византиски календар4655–4656
Кинески календар丙午(огн. коњ)
1843 или 1783
    — до —
丁未年 (огн. коза)
1844 или 1784
Коптски календар−1137 – −1136
Етиопски календар−861 – −860
Еврејски календар2907–2908
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−797 – −796
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2247–2248
Холоценски календар9147
Ирански календар1475 п.п. – 1474 п.п.
Исламски календар1520 п.х. – 1519 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1480
Мингуо-календар2765 пред Р. Кина
民前2765年
Нанакшахи−2321
Тајландски сончев календар−311 – −310
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−727 или −1108 или −1880
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−726 или −1107 или −1879

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4655 и 4656 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3897 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2907 и 2908 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 100 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 853 година се протега во 1783 и 1784, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1843 и 1844 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 310 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1519 и 1518 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...