< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

889 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 889. година пред новата ера, 889. од првиот милениум п.н.е., 89. од 9 век п.н.е. и последна од 880-тите п.н.е.

890 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар890 п.н.е.
DCCCLXXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 54
Старогрчка ера114 пред 1. олимпијада
Асирски календар3861
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1482
Берберски календар61
Будистички календар−345
Бурмански календар−1527
Византиски календар4619–4620
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1807 или 1747
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1808 или 1748
Коптски календар−1173 – −1172
Етиопски календар−897 – −896
Еврејски календар2871–2872
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−833 – −832
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2211–2212
Холоценски календар9111
Ирански календар1511 п.п. – 1510 п.п.
Исламски календар1557 п.х. – 1556 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1444
Мингуо-календар2801 пред Р. Кина
民前2801年
Нанакшахи−2357
Тајландски сончев календар−347 – −346
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−763 или −1144 или −1916
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−762 или −1143 или −1915

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4619 и 4620 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3861 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2871 и 2872 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 136 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 889 година се протега во 1747 и 1748, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1807 и 1808 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 346 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1556 и 1555 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...