< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

812 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 812. година пред новата ера, 812. од првиот милениум п.н.е., 12. од 9 век п.н.е. и трета од 810-тите п.н.е.

813 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар813 п.н.е.
DCCCXII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 68
Старогрчка ера37 пред 1. олимпијада
Асирски календар3938
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1405
Берберски календар138
Будистички календар−268
Бурмански календар−1450
Византиски календар4696–4697
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
1884 или 1824
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
1885 или 1825
Коптски календар−1096 – −1095
Етиопски календар−820 – −819
Еврејски календар2948–2949
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−756 – −755
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2288–2289
Холоценски календар9188
Ирански календар1434 п.п. – 1433 п.п.
Исламски календар1478 п.х. – 1477 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1521
Мингуо-календар2724 пред Р. Кина
民前2724年
Нанакшахи−2280
Тајландски сончев календар−270 – −269
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
−686 или −1067 или −1839
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−685 или −1066 или −1838

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4696 и 4697 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3938 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2948 и 2949 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 59 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 812 година се протега во 1824 и 1825, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1884 и 1885 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 269 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1477 и 1476 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...