< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

842 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 842. година пред новата ера, 842. од првиот милениум п.н.е., 42. од 9 век п.н.е. и трета од 840-тите п.н.е.

843 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар843 п.н.е.
DCCCXLII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 38
Старогрчка ера67 пред 1. олимпијада
Асирски календар3908
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1435
Берберски календар108
Будистички календар−298
Бурмански календар−1480
Византиски календар4666–4667
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1854 или 1794
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1855 или 1795
Коптски календар−1126 – −1125
Етиопски календар−850 – −849
Еврејски календар2918–2919
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−786 – −785
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2258–2259
Холоценски календар9158
Ирански календар1464 п.п. – 1463 п.п.
Исламски календар1509 п.х. – 1508 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1491
Мингуо-календар2754 пред Р. Кина
民前2754年
Нанакшахи−2310
Тајландски сончев календар−300 – −299
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−716 или −1097 или −1869
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−715 или −1096 или −1868

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4666 и 4667 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3908 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2918 и 2919 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 89 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 842 година се протега во 1794 и 1795, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1854 и 1855 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 299 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1508 и 1507 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...