< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

896 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 896. година пред новата ера, 896. од првиот милениум п.н.е., 96. од 9 век п.н.е. и седма од 890-тите п.н.е.

897 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар897 п.н.е.
DCCCXCVI п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 47
Старогрчка ера121 пред 1. олимпијада
Асирски календар3854
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1489
Берберски календар54
Будистички календар−352
Бурмански календар−1534
Византиски календар4612–4613
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1800 или 1740
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1801 или 1741
Коптски календар−1180 – −1179
Етиопски календар−904 – −903
Еврејски календар2864–2865
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−840 – −839
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2204–2205
Холоценски календар9104
Ирански календар1518 п.п. – 1517 п.п.
Исламски календар1565 п.х. – 1564 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1437
Мингуо-календар2808 пред Р. Кина
民前2808年
Нанакшахи−2364
Тајландски сончев календар−354 – −353
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−770 или −1151 или −1923
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−769 или −1150 или −1922

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4612 и 4613 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3854 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2864 и 2865 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 143 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 896 година се протега во 1740 и 1741, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1800 и 1801 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 353 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1564 и 1563 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...