< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

888 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 888. година пред новата ера, 888. од првиот милениум п.н.е., 88. од 9 век п.н.е. и деветта од 880-тите п.н.е.

889 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар889 п.н.е.
DCCCLXXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXII династија, 55
Старогрчка ера113 пред 1. олимпијада
Асирски календар3862
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1481
Берберски календар62
Будистички календар−344
Бурмански календар−1526
Византиски календар4620–4621
Кинески календар辛未(мет. коза)
1808 или 1748
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1809 или 1749
Коптски календар−1172 – −1171
Етиопски календар−896 – −895
Еврејски календар2872–2873
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−832 – −831
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2212–2213
Холоценски календар9112
Ирански календар1510 п.п. – 1509 п.п.
Исламски календар1556 п.х. – 1555 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1445
Мингуо-календар2800 пред Р. Кина
民前2800年
Нанакшахи−2356
Тајландски сончев календар−346 – −345
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−762 или −1143 или −1915
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−761 или −1142 или −1914

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4620 и 4621 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3862 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2872 и 2873 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 135 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 888 година се протега во 1748 и 1749, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1808 и 1809 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 345 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1555 и 1554 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...