< 10 век п.н.е. 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

875 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 875. година пред новата ера, 875. од првиот милениум п.н.е., 75. од 9 век п.н.е. и шеста од 870-тите п.н.е.

876 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар876 п.н.е.
DCCCLXXV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 5
Старогрчка ера100 пред 1. олимпијада
Асирски календар3875
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1468
Берберски календар75
Будистички календар−331
Бурмански календар−1513
Византиски календар4633–4634
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1821 или 1761
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1822 или 1762
Коптски календар−1159 – −1158
Етиопски календар−883 – −882
Еврејски календар2885–2886
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−819 – −818
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2225–2226
Холоценски календар9125
Ирански календар1497 п.п. – 1496 п.п.
Исламски календар1543 п.х. – 1542 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1458
Мингуо-календар2787 пред Р. Кина
民前2787年
Нанакшахи−2343
Тајландски сончев календар−333 – −332
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−749 или −1130 или −1902
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−748 или −1129 или −1901

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4633 и 4634 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3875 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2885 и 2886 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 122 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 875 година се протега во 1761 и 1762, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1821 и 1822 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 332 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1542 и 1541 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...